TARNÓW / Miasto / Aktualności tarnowskie

Dziś na sesji nadzwyczajnej Rada Miejska w Tarnowie po raz drugi zajmie się projektami uchwał, zmieniającymi sieć tarnowskich szkół w związku z reformą edukacji. Wątpliwości radnych, którzy w ubiegły czwartek dyskutowali na temat projektów, wzbudziła propozycja przekształcenia Gimnazjum nr 2 w Szkołę Podstawową Dwujęzyczną nr 24, bez obwodu. Radni argumentowali, że może to być niezgodne z zapisami ustawy o reformie edukacji i wnioskowali o konsultacje w tej sprawie z kuratorium oświaty. W odpowiedzi prezydent Tarnowa, Roman Ciepiela, proponuje utworzenie szkoły podstawowej z oddziałami dwujęzycznymi i z wyznaczonym obwodem.

Przewodniczący Rady Miejskiej zwołał na dzisiaj, 2 lutego, XXXV nadzwyczajną sesję Rady Miejskiej. Podczas obrad radni podejmą decyzję w sprawie dostosowania sieci publicznych szkół w związku z reformą edukacji. Początek obrad o godz. 15:00 w Sali Lustrzanej.

W ramach Międzynarodowego Dnia Walki z Rakiem Szpital Wojewódzki im. św. Łukasza zachęca do wykonania bezpłatnych badań. 4 lutego między godz. 7 a 12 będzie można skorzystać m.in. z badań PSA, mammograficznych i skóry. Wymagane są wcześniejsze zapisy.

Około dwóch milionów złotych wydało do tej pory miasto na zimowe utrzymanie dróg i chodników. Akcję „Zima” rozpoczętą w połowie listopada, obsługują dwie spółki miejskie: Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych oraz Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej.

Mateusz Wszół, Paweł Dąbroś i Andrzej Ciupek – ratownicy Powiatowej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Tarnowie – po raz kolejny najlepsi. Podczas XII Międzynarodowych Zimowych Mistrzostw w Ratownictwie Medycznym w Bielsku-Białej tarnowska reprezentacja okazała się najlepszym zespołem ratunkowym, pokonując kilkadziesiąt załóg, zarówno z Polski jak i z zagranicy.

Prawdopodobnie do końca tygodnia z ulic i placów Tarnowa znikną wszystkie świąteczne dekoracje. Ich demontaż zaczął się wczoraj (31 stycznia). Na ulicy Krakowskiej nie ma już słodkiego domku, rozebrane zostały również choinki przy ratuszu na tarnowskim Rynku. Wyjątkiem jest świetlne drzewko, dekorujące wyłączoną na zimę fontannę na skwerze ojca Kokocińskiego, w pobliżu ulicy Mickiewicza, które zostanie do Świąt Wielkanocnych.

Dzięki e-usłudze, czyli możliwości zdalnego kontaktu z urzędem, będzie można – nie wychodząc z domu zamówić dokument, mapę lub zaświadczenie, pochodzące z zasobu geodezyjnego i kartograficznego oraz zdalnie załatwić niektóre urzędowe procedury.  Wszystko dzięki nowej geodezyjnej e-usłudze, która zostanie wprowadzona w ramach projektu „Integracja e-usług w informacji przestrzennej”. Umowę na jej realizację w tarnowskim ratuszu podpisali wicemarszałek Małopolski Stanisław Sorys oraz prezydent Tarnowa Roman Ciepiela. Całkowita wartość projektu to 4,8 miliona złotych.

„Życie jest piękne – historia prawdopodobna” to tytuł książki Urszuli Gawron, którą artystka napisała z myślą o najmłodszych czytelnikach. Spotkanie autorskie zaplanowano 3 lutego o godz. 18 w Galerii Niebieskiej przy ul. Krakowskiej 4. Wstęp wolny.

3759 osób w Tarnowie i w powiecie tarnowskim zachorowało na grypę i choroby grypopodobne od 1 do 22 stycznia. To – jak informuje Powiatowa Stacja Sanitarno - Epidemiologiczna w Tarnowie – ponad trzykrotnie więcej niż rok temu o tej porze, a liczba zachorowań z tygodnia na tydzień wzrasta. W Tarnowie odnotowano 1442 zachorowania.

Fundacja ITAKA we współpracy z policją prowadzi poszukiwania zaginionego Rafała Serwy. 35 - latek zaginął 16 stycznia. Ostatni raz widziany był w Tarnowie.