TARNÓW / Miasto / Aktualności tarnowskie

W opublikowanym przez Ministerstwo Finansów rankingu najbogatszych i najbiedniejszych gmin w Polsce, Tarnów uplasował się w gronie 2478 samorządów na 325. miejscu z kwotą 1804.66 zł wpływów podatkowych na jednego mieszkańca. W poprzednim roku nasze miasto znalazło się w tym zestawieniu na 374. pozycji z sumą 1671.18 zł. W rankingu po raz kolejny triumfowała gmina Kleszczów w województwie łódzkim - blisko 32 tys. złotych na głowę mieszkańca. Na drugim biegunie znalazła się podlaska gmina Przytuły, gdzie podatki przyniosły niewiele ponad 390 złotych na mieszkańca.

Tarnów uzyskał ponad 17,5 miliona złotych unijnego dofinansowania na zintegrowanie transportu publicznego. Dzięki temu projektowi podniesie się jakość funkcjonowania transportu publicznego w mieście - skróci się czas przejazdu autobusem miejskim, zwiększy się przepustowość kluczowych odcinków dróg miejskich, informacja o przyjazdach i odjazdach będzie dostępna na tablicach świetlnych, powstaną komfortowe punkty przesiadkowe oraz centrum sterowania ruchem. - To innowacyjny, nowatorski projekt, który pomoże w rozwiązaniu szeregu problemów, związanych z zarządzaniem ruchem w mieście - podkreśla prezydent Tarnowa, Roman Ciepiela.

 

Dzięki dofinansowaniu z Unii Europejskiej, wynoszącemu blisko 33 miliony złotych, Tarnów kupi kolejne nowoczesne i komfortowe autobusy miejskie. Łącznie z zakupionymi ostatnio pięcioma pojazdami, z których już korzystają mieszkańcy, będzie ich 40.  - To radykalna zmiana na lepsze. Konsekwentnie poprawiamy warunki podróżowania tarnowską komunikacją miejską – podkreśla prezydent miasta, Roman Ciepiela.

Rozpoczęły się prace budowlane polegające na przebudowie infrastruktury drogowej na os. Niepodległości (dawniej 25-lecia PRL) przy bloku nr 2 wraz z drogą dojazdową. Koszt tej inwestycji to blisko 900 tys. zł. Termin jej zakończenia wyznaczono 20 listopada.

Zawodnik MKS Pałac Młodzieży MPEC Tarnów, Mateusz Wojdan reprezentował barwy Polski w rozegranym w Płocku międzypaństwowym turnieju juniorów młodszych w piłce ręcznej. Reprezentacja naszego kraju z kompletem zwycięstw zajęła w nim pierwsze miejsce, a Mateusz Wojdan zdobył w trzech meczach czternaście bramek.

W listopadzie Tarnowskie Wodociągi będą prowadziły prace inwestycyjne m.in. na ul. Dąbrowskiego, Krzyskiej, Fabrycznej, Sadowej i Piłsudskiego. Podczas wykonywania prac wykorzystywany będzie sprzęt budowlany, który może utrudniać ruch pojazdów i pieszych.

W wieku 75 zmarł Jacek Sumera, prezes Naczelnej Organizacji Technicznej w Tarnowie, długoletni pracownik Energetyki Tarnowskiej, a takżedyrektor ekonomiczno-handlowy Zakładu Energetycznego w Tarnowie.

Podobnie jak w latach ubiegłych 1 i 2 listopada kilkudziesięciu wolontariuszy będzie kwestować w podczas XXIV kwesty na Starym Cmentarzu w Tarnowie. Znani tarnowianie będą zbierać datki na odnowę zabytkowych grobowców na jednej z najstarszych nekropolii w Polsce.

Przypominamy sylwetki tarnowian i ludzi związanych z Tarnowem, którzy odeszli w mijającym roku.

 

We Wszystkich Świętych, 1 listopada wszystkie obiekty Tarnowskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji będą nieczynne.