fTARNÓW / Miasto / Aktualności tarnowskie

Jeszcze w tym miesiącu rozpocznie się gruntowny remont ulicy Stanisza. Z powodu budowy wiaduktu kolejowego ulice Ziai i Dąbrowskiego są częściowo zamknięte, a objazd prowadzi ulicą Stanisza. Z Krzysztofem Kluzą, zastępcą dyrektora Zarządu Dróg i Komunikacji w Tarnowie, rozmawia Daniela Motak

 

W Tarnowie oddano hołd Żołnierzom Wyklętym. 2 marca, w samo południe w bazylice katedralnej odbyła się msza święta w ich intencji. Następnie uczestnicy uroczystości udali się pod Pomnik Ofiar Stalinizmu, gdzie odczytano Apel Pamięci oraz złożono kwiaty i znicze.

Ponad połowa zanieczyszczeń, obecnych w powietrzu, pochodzi z domowych pieców, opalanych złej jakości węglem węglem i drewnem. - Niska emisja odpowiada za 52 procent trafiających do atmosfery pyłów i za aż 87 procent rakotwórczego benzoapirenu – wylicza dr inż. Marek Chyc z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie.

Młodzi entuzjaści polskiej kinematografii mogą się już zgłaszać do udziału w pracach jury młodzieżowego podczas 31. Tarnowskiej Nagrody Filmowej, która odbędzie się pod koniec kwietnia. To propozycja dla reprezentantów tarnowskich szkół średnich i wyższych. Zgłoszenia przyjmowane są do 17 marca.

Norwida, ks. Indyka i Dobra – na tych ulicach wykonywane będą prace remontowe prowadzone przez Tarnowskie Wodociągi. Przy robotach wykorzystywany będzie sprzęt budowlany, który może utrudniać ruch pojazdów i pieszych.

Zapowiada się kolejny wietrzny dzień w Małopolsce. Jak informuje Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych w Krakowie, wiatr może osiągnąć dzisiaj (2 marca) w porywach prędkość nawet do 80 kilometrów na godzinę.

Urodziny miasta już dzisiaj! 7 marca Tarnów obchodzi 687. rocznicę lokacji miasta. Wspólne świętowanie, na które zaproszeni są wszyscy mieszkańcy miasta, zacznie się o godzinie 11.00, na Rynku. Będzie można zobaczyć występy uczniów tarnowskich szkół, spróbować czekoladowych muffinek i posłuchać dobrej muzyki.

 

W Miejskim Przedsiębiorstwie Komunikacyjnym w Tarnowie otwarto dziś oferty, złożone w przetargu na dostawę pięciu sztuk nowych, komfortowych, niskopodłogowych autobusów miejskich. Przetarg może zostać rozstrzygnięty jeszcze w tym miesiącu.

Wiosenne sprzątanie tarnowskich dróg i ulic – rozpoczęte. Z ich nawierzchni znika błoto, w które zamienił się piasek, używany zimą do posypywania nawierzchni. Specjalny sprzęt sprzątający pracuje nocami, żeby nie zakłócać ruchu samochodowego. - Termin zakończenia porządków zależy od pogody, im mniej będzie opadów deszczu, tym szybciej skończymy – mówi Krzysztof Kluza, zastępca dyrektora Zarządu Dróg i Komunikacji w Tarnowie.

 

Dziś, 1 marca, początek konsultacji w sprawie rewitalizacji Tarnowa. Konsultacje potrwają do 23 marca. W tym czasie mieszkańcy mogą wnosić wszelkie uwagi, pomysły i propozycje zmian do projektu Gminnego Programu Rewitalizacji. Można to zrobić przez internet, pocztą lub osobiście, na specjalnym formularzu konsultacyjnym, zamieszczonym poniżej.