TARNÓW / Miasto / Aktualności tarnowskie

W podróż retro pociągiem będą mogli udać się wszyscy ci, którzy stawią się na dworcu kolejowym w Tarnowie 13 maja. Przyjazd pociągu zaplanowano o godz. 12:55. W trakcie ponad godzinnego postoju będzie możliwość zwiedzania zabytkowych, niemal stuletnich wagonów. Następnie parowóz wyruszy w trasę do Tuchowa.

Już w najbliższa środę, 10 maja, o godzinie 18.30 w strefie wypoczynku Galerii Tarnovia odbędzie się spotkanie z żużlowcem Arturem Mroczką - zawodnikiem Grupy Azoty Unii Tarnów. 

Synoptycy ostrzegają, że dziś w nocy temperatura może lokalnie spaść do dwóch, trzech stopni poniżej zera. Nad ranem spodziewane są przygruntowe przymrozki i spore ochłodzenie. Chłodna będzie też noc z 9. na 10. maja.

 

Kilkudziesięciu strażaków z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Tarnowie zostało w sobotę, 6 maja, odznaczonych, awansowanych i nagrodzonych z okazji tegorocznego Święta Straży Pożarnej. Obecni na uroczystościach przedstawiciele tarnowskiego samorządu i parlamentarzystów ziemi tarnowskiej życzyli strażakom tylu powrotów z akcji, ilu wyjazdów.

Miasto przekaże blisko trzydzieści tysięcy złotych na remont muru ogrodzenia zabytkowego kościoła pw. Najświętszej Panny Marii Wniebowziętej „na Burku” w Tarnowie. Dziś, 8 maja, prezydent Tarnowa Roman Ciepiela i ks. Piotr Mamak podpisali umowę w sprawie przekazania dotacji na ten cel.

Amatorzy biegania rekreacyjnego, strzelectwa, a także melomani będą najbardziej ukontentowani propozycjami spędzenia wolnego czasu w naszym mieście w nadchodzący weekend. Jest także interesująca propozycja dla miłośników malarstwa.

15 maja upływa termin wpłaty drugiej z czterech rat podatku od nieruchomości. Wydział Podatków i Windykacji Urzędu Miasta w Tarnowie przypomina o możliwości uiszczenia tego i innych lokalnych podatków i opłat, bez dodatkowych opłat, w urzędach pocztowych na terenie całego miasta. Jak mówi Marek Witek, dyrektor Wydziału Podatków i Windykacji UMT, mieszkańcy mogą w ten sposób opłacić między innymi podatek od nieruchomości.

Renowacja mauzoleum generała Bema, modernizacja fontanny i stawu, remont i oświetlenie alejek oraz nasadzenie nowych roślin – to główne założenia projektu rewitalizacji Parku Strzeleckiego w Tarnowie. - Chodzi o odtworzenie historycznego wyglądu parku, przywrócenie mu dawnego, utraconego piękna – podkreśla prezydent Tarnowa, Roman Ciepiela. Całość prac ma kosztować ponad 9 milionów złotych, 4,9 miliona zostało Tarnowowi przyznane z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020. Dziś, 5 maja, umowę w sprawie dofinansowania podpisali prezydent Tarnowa i wicemarszałek Województwa Małopolskiego, Stanisław Sorys.

 

W najbliższy poniedziałek, 8 maja, rozpocznie się tegoroczna edycja Małopolskich Dni Osób Niepełnosprawnych. Głównym celem Dni jest zwrócenie uwagi opinii publicznej na osoby niepełnosprawne poprzez między innymi prezentowanie i promowanie ich osiągnięć.

 

Kolejne cztery projekty, zgłoszone do szóstej edycji Budżetu Obywatelskiego, wpłynęły do Urzędu Miasta Tarnowa. Na dziś, 4 maja, jest ich łącznie 18, możliwe jednak, że ta liczba jeszcze wzrośnie, bo do magistratu docierają teraz zgłoszenia, wysłane przez mieszkańców pocztą.