TARNÓW / Miasto / Aktualności tarnowskie

Tegoroczny XXI Ogólnopolski Festiwal Komedii Talia zainauguruje 15 września  polska prapremiera sztuki autorstwa Martina McDonagha „Porachunki z katem” w reżyserii dyrektora artystycznego tarnowskiej sceny Marcina Hycnara. Impreza potrwa do 24 września.

Podczas odbywającego się w auli Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej jubileuszu 95-lecia Metalu Tarnów nagrodzono najbardziej zasłużonych działaczy jednego z najstarszych tarnowskich klubów.

Na skutek decyzji Sejmu, który przyjął ustawę o zmianach w systemie świadczenia opieki zdrowotnej, trzy tarnowskie przychodnie przestaną od 1 października prowadzić całodobową opiekę medyczną. Zgodnie z ustawą pomocy lekarskiej w godzinach wieczornych, nocnych i w święta będą udzielały wyłącznie oba tarnowskie szpitale. Monity samorządowych władz w tej sprawie nie zostały uwzględnione.

 

Na najbliższej, zaplanowanej na czwartek 21 września, sesji Rady Miasta, tarnowscy radni głosować będą nad uchwałą o nadaniu hali widowiskowo-sportowej przy ul. Krupniczej imienia Shihana Wiesława Gwizda. Inicjatywę w sprawie uhonorowania wybitnego karateki i trenera poparło ponad 3200 osób.

Do 15 września można składać wnioski o przyznanie stypendiów socjalnych dla uczniów zamieszkałych na terenie Tarnowa. W roku szkolnym 2016/2017 z takiej formy pomocy skorzystało ponad 650 młodych tarnowian. W ubiegłym roku gmina na ten cel przeznaczyła blisko 600 tysięcy złotych, z czego ponad 400 tysięcy to dotacja z Ministerstwa Edukacji Narodowej, reszta to wkład własny gminy. 

Rozpoczęły się prace nad muralem przedstawiającym fragment Panoramy Siedmiogrodzkiej, Jana Styki. Znajdzie się on na bocznej ścianie budynku przy ul. Wałowej, nieopodal pomnika gen. Józefa Bema. Malowidło wykona, specjalizująca się w tego rodzaju pracach, rodowita tarnowianka, od wielu lat mieszkająca w Francji, Anna Kropiowska.

Gwarancja zatrudnienia, stypendia i nagrody dla najlepszych uczniów, organizacja wyjazdów naukowo-dydaktycznych dla młodzieży i nauczycieli oraz pomoc finansowa dla szkoły – to najważniejsze efekty umów podpisanych pomiędzy Grupą Azoty S.A. a Zespołem Szkół Technicznych i Fundacją im. Ignacego Mościckiego.

150 gości z 28 krajów świata odwiedziło II Forum Gospodarcze Polonii Świata w Tarnowie. Podczas paneli dyskusyjnych poruszano między innymi tematy kooperacji polskich i polonijnych przedsiębiorców, polskich specjalności eksportowych, młodej Polonii i miejsca Polonii w gospodarce Rzeczpospolitej.

 

Podczas gali, kończącej pierwszy dzień odbywającego się w Tarnowie II Forum Gospodarczego Polonii Świata, przedstawiciele przedsiębiorstw i organizacji polonijnych zostali nagrodzeni Orłami Biznesu Polonii Świata. Nagrody mają charakter honorowy, zostały przyznane po raz pierwszy.

 

 

W Teatrze im. Ludwika Solskiego w Tarnowie trwa pierwszy dzień II Forum Gospodarczego Polonii Świata. Udział w nim biorą przedstawiciele środowisk polonijnych, prowadzący działalność gospodarczą oraz społeczno-kulturalną. – Nie chcielibyśmy dzisiaj i jutro rozmawiać wyłącznie o relacjach polskich i warunkach funkcjonowania Polaków za granicą. Będę gorąco zachęcał do rozmowy, w jaki sposób zacieśniać relacje gospodarcze – mówił podczas otwarcia Forum prezydent Tarnowa, Roman Ciepiela.