TARNÓW / Miasto / Aktualności tarnowskie

Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, spektakle i koncerty noworoczne to tylko niektóre wydarzenia, które zaplanowano w najbliższy weekend w mieście. 

Ponad 40 osób wzięło udział w spotkaniu noworocznym zorganizowanym przez tarnowski oddział Związku Sybiraków, które odbyło się 7 stycznia w internacie przy Szkole Szczepanika. Było wspólne śpiewanie kolęd, symboliczna wigilia i serdecznie życzenia. Nie zabrakło również wspomnień i przywoływania wydarzeń z historii.

673 pary postanowiły w 2015 roku zawrzeć związek małżeński na terenie miasta i gminy Tarnów - wynika z podsumowania sporządzonego przez tarnowski Urząd Stanu Cywilnego. Na ślub cywilny zdecydowało się przeszło 240 par. Ślub konkordatowy z kolei zawarło niemal 430 małżeństw. 

Rada Miejska przyjęła nowe kryteria w postępowaniu rekrutacyjnym do klas pierwszych publicznych gimnazjów, obowiązujące uczniów spoza obwodu danej szkoły. Według nowych zasad, w przypadku gdy placówka dysponuje wolnymi miejscami dla uczniów spoza obwodu szkoły, już od najbliższego postępowania rekrutacyjnego 2016/2017 będą brane pod uwagę kryteria społeczne określone przez samorząd, a nie kryteria ustalane przez dyrektorów szkół.

W ubiegłym roku w Tarnowie urodziło się 1974 dzieci. To o 280 mniej niż w 2014 roku. Najchętniej wybieranym imieniem dla dziewczynki była Zuzanna, zaś dla chłopca Jakub.

Kierowcy korzystający z tarnowskich stacji kontroli pojazdów oraz uczestnicy kursów nauki jazdy, wybierający oferty znajdujących się w naszym mieście ośrodków szkolenia mogą spać spokojnie – wynika z podsumowania przeprowadzonych w ubiegłym roku kontroli prowadzonych przez Wydział Komunikacji Urzędu Miasta Tarnowa. - Firmy sprawdzające stan techniczny naszych samochodów lub przygotowujące nas do egzaminu są do tych zadań w pełni przygotowani - mówi Marta Knapik z Wydziału Komunikacji Urzędu Miasta Tarnowa.

Władysława Maciejko, obchodziła 1 stycznia swoje setne urodziny. Z okazji tej rocznicy przyjęcie urodzinowe zorganizowali jej dziś mieszkańcy i pracownicy Domu Pomocy Społecznej przy ul. Czarna Droga.

Niemal tysiąc wolontariuszy z Tarnowa i okolic weźmie udział w 24. finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy 10 stycznia. Akcję w mieście nadzorować będą trzy tarnowskie sztaby: sztab przy Szkole Szczepanika, przy Pałacu Młodzieży oraz sztab Strusinianki. Pieniądze zebrane do puszek zostaną przekazane na zakup urządzeń medycznych dla oddziałów pediatrycznych i na godną opiekę medyczną seniorów. 

Ruszyła kolejna edycja zbiórki leków nieużytecznych. W tym roku do dyspozycji mieszkańców oddano 17 tarnowskich aptek, w których w specjalnie przeznaczonych pojemnikach będzie można zostawić przeterminowane medykamenty. 

Tylko w pierwszych dniach nowego roku na terenie Tarnowa dwukrotnie interweniowano w związku ze zwiększonym stężeniem bardzo groźnego dla zdrowia ludzi tlenku węgla. Przyczyną takich sytuacji są bardzo niskie temperatury, które mogą powodować problem z prawidłowym funkcjonowaniem piecyków gazowych. Od początku sezonu grzewczego na terenie miasta straż pożarna interweniowała w tej sprawie aż szesnaście razy. W okresie od 14 października do 3 stycznia do szpitala z objawami zatrucia tlenkiem węgla trafiło 11 osób. W pięciu przypadkach o wysokim stężeniu czadu w pomieszczeniu mieszkańców poinformował czujnik tlenku węgla.

Znaczniki

Archiwalne