TARNÓW / Miasto / Aktualności tarnowskie

Dwóm na nowo zagospodarowanym i uporządkowanym miejscom w Tarnowie, radni nadali nowe nazwy. Skwer przy ulicy Wałowej 7, na którym od lipca ubiegłego roku stoi największy na świecie pomnik Władysława Łokietka, otrzymał nazwę „Zakątek Króla Władysława Łokietka”.

 

Swoją nazwę otrzymał też teren wokół Bimy. Nieruchomość ta położona jest na terenie obszaru, objętego „Lokalnym Programem Rewitalizacji Miasta Tarnowa – Śródmieście na lata 2008-2013” i od teraz nazywa się ona - „Skwer Starej Synagogi”. Nazwa ta podyktowana jest względami historycznymi - w latach 1630-1941 stała tam żydowska świątynia.

Wczoraj w Krakowie odbyło się walne zgromadzenie sprawozdawczo – wyborcze Małopolskiej Organizacji Turystycznej. Zostały wybrane nowe władze. Prezesem został Wicemarszałek Woj. Małopolskiego Leszek Zegzda, natomiast wśród członków zarządu po raz kolejny Tarnów ma swojego reprezentanta – Marcina Pałacha, dyrektora miejskiej jednostki Tarnowskiego Centrum Informacji. Obecnie skład zarządu MOT liczy 15 członków:

Nowy symbol pamięci o ofiarach Pierwszego Transportu z Tarnowa do Oświęcimia stanie na pierwszym peronie dworca PKP. Uchwałę w tej sprawie podjęli tarnowscy radni. Boki obelisku mieścić będą nazwiska wszystkich więźniów z pierwszego transportu, a na jego froncie znajdzie się tablica o następującej treści:

W Tarnowie trwa szacowanie powodziowych strat. Z wstępnych danych wynika, że będą one znacznie mniejsze niż w roku ubiegłym. Z wyjątkiem kilku obiektów, nie ma poważnego uszczerbku w mieniu komunalnym. Nie doszło także do znacznego zalania domów czy mieszkań, skończyło się głównie na miejscowych podtopieniach piwnic.

Robert Wardzała wspólnie z Caritas diecezji tarnowskiej oraz ŻSSA Unia Tarnów organizuje w najbliższą niedzielę, 30 maja, akcję zbiórki pieniędzy na rzecz ofiar tegorocznej powodzi. Odbędzie się ona na stadionie żużlowym przed meczem Tauron Azoty Tarnów - Unia Leszno oraz w trakcie regulaminowych przerw w meczu.

W środę 2 czerwca w Tarnowie odbędzie się XVI Miejska Konferencja z cyklu wychowanie i profilaktyka zagrożeń dzieci i młodzieży. Tematyka konferencji będzie koncentrowała się na działaniach systemowych z zakresu wychowania i profilaktyki oraz standardów współpracy pomiędzy placówkami oświatowymi i rodzicami.

Rozpoczyna się nabór prac do tegorocznej edycji Nagrody im. Tadeusza Tertila. Zwycięzcy w poszczególnych kategoriach konkursu zostaną wyłonieni we wrześniu, a łączna pula nagród wynosi 8 tysięcy złotych.

Od wielu dni tysiące Polaków walczy z najgorszym żywiołem jakim jest woda. Mieszkańcy zalanych terenów, wśród których są nasze koleżanki i nasi koledzy, pozostali bez środków do życia. Brakuje wszystkiego, a najbardziej wody do picia i wody do spożycia ( gotowania).

Jednostka Ratownictwa Chemicznego - spółka Grupy Kapitałowej Azotów Tarnów dokonała utylizacji utleniacza paliwa rakietowego na Pomorzu. W 2009 roku Agencja Mienia Wojskowego ogłosiła przetarg na utylizację utleniacza paliwa rakietowego Ak-20k. Przetarg ten wygrało Konsorcjum utworzone do tego celu przez Jednostkę Ratownictwa Chemicznego (75% udziału) oraz firmę Astra Concept Sp. z o.o. z Warszawy (udział 25 %).

Tarnów – Polski Biegun Ciepła otrzymał rozpoznawalne i cenione w całym kraju godło promocyjne „Teraz Polska”. Działania samorządu zostały zweryfikowane przez panel ekspertów, według kryteriów obejmujących politykę inwestycyjną, infrastrukturę techniczną, politykę jakości urzędu, promocję gminy, działalność w zakresie realizacji polityki społecznej i wskaźniki dotyczące gminy. Prezydent Tarnowa, Ryszard Ścigała odebrał prestiżowe wyróżnienie 24 maja podczas uroczystej gali w Teatrze Wielkim w Warszawie.