TARNÓW / Miasto / Aktualności tarnowskie / Jaki budżet obywatelski? DYSKUSJA

Jaki budżet obywatelski? DYSKUSJA

Jaki budżet obywatelski? DYSKUSJA

Czy można będzie głosować nie tylko przez internet, ale również korespondencyjnie, czy 100 podpisów mieszkańców, które trzeba zebrać pod projektem, zgłaszanym do budżetu obywatelskiego, to dużo czy mało i czy należy określić górną granicę kosztów projektów – to główne pytania, jakie padły podczas wczorajszego (14 marca) spotkania prezydenta Tarnowa, Romana Ciepieli, z mieszkańcami Tarnowa, poświęconego zasadom organizacji kolejnej, szóstej edycji budżetu obywatelskiego.

 

 

W konsultacjach, mających pomóc w odpowiedzi na pytanie czy – i jak – zmienić regulamin budżetu obywatelskiego w Sali Lustrzanej przy ulicy Wałowej uczestniczyło kilkadziesiąt osób – mieszkańcy, przedstawiciele rad i zarządów tarnowskich osiedli, pomysłodawcy projektów, składanych w poprzednich edycjach budżetu obywatelskiego, przedstawiciele tarnowskiego magistratu i dziennikarze. Rozpoczynając spotkanie, prezydent Roman Ciepiela podkreślał, że zadania, realizowane w budżecie obywatelskim, powinny podnosić jakość życia mieszkańców. – Ma to być inwestycja, która rozwiązuje problem do tej pory nierozwiązany. Ważne jest również to, że się identyfikujemy z tym zadaniem, że poprzez głosowanie większość tarnowian wybiera do realizacji to, a nie inne przedsięwzięcie. To jest wymiar naszego wspólnego działania – podkreślał prezydent Tarnowa.

Maciej Słowikowski, który w poprzednich edycjach budżetu obywatelskiego zgłaszał projekty, dotyczące osiedla Chyszów, pytał między innymi, czy w regulaminie szóstej edycji utrzymany zostanie wymóg zebrania 100 podpisów mieszkańców pod projektem. - To spory wysiłek – przekonywał. Padło też pytanie o możliwość promowania projektów, zgłoszonych do budżetu obywatelskiego na stronie miasta Tarnowa lub na miejskich tablicach informacyjnych oraz o możliwość śledzenia na bieżąco wyników głosowania. – To dałoby pełne poczucie transparentności głosowania – przekonywał Maciej Słowikowski, mieszkaniec Tarnowa. W jego opinii warto byłoby wrócić do podziału budżetu obywatelskiego na poszczególne osiedla, bo – jak mówił – małe osiedla nie mają szans wygrać z dużymi. W odpowiedzi prezydent Tarnowa przypomniał, że do dyspozycji Rad Osiedli z budżetu miasta trafiają cztery miliony złotych i to radni decydują, jak te pieniądze wydać. - Ta konstrukcja jest właściwa – podkreślał prezydent miasta. Roman Ciepiela dodał również, że w pozostałych kwestiach – liczby podpisów, czy możliwości śledzenia wyników głosowania na bieżąco - jest gotów do dyskusji. Na Sali Lustrzanej padło też pytanie o możliwość przywrócenia do budżetu obywatelskiego projektów oświatowych, czyli przeznaczonych dla szkół i przedszkoli. W odpowiedzi prezydent Roman Ciepiela podkreślił, że miasto dysponuje środkami na finansowanie potrzeb placówek oświatowych. - Jeżeli są potrzeby, proszę o tym mówić. Jednak budżetu obywatelskiego użyjmy w takich sprawach, które potrafią nas zjednoczyć – mówił prezydent.

W ocenie Mirosława Biedronia, przewodniczącego Rady Osiedla Piaskówka, dobrą propozycją zmian w regulaminie jest przesunięcie głosowania nad projektami z września na czerwiec, a Karolina Mochylska, założycielka grupy Made in Tarnów i autorka zgłaszanych do budżetu obywatelskiego projektów zgłosiła propozycję ustalenia górnej granicy kosztów projektów, a przedstawiciel osiedla Westerplatte proponował, aby rozważyć powrót – choćby częściowy – do oddawania głosów na kartach i wysyłania ich pocztą. Przypomniał, że w ostatniej, piątej edycji, w której można było głosować tylko przez internet mieszkańcy oddali najmniej głosów. Jego zdaniem, formuła internetowego głosowania mogła zniechęcić do udziału osoby starsze. Przeczą temu wyniki głosowania – 28 procent - 1747 głosów (z ogólnej liczby 6185) oddały osoby, które ukończyły 60 rok życia. - Świat stał się cyfrowy. Musimy się tego nauczyć – podkreślał w odpowiedzi prezydent Roman Ciepiela. Zaznaczył również jednak, że wciąż nie wyklucza możliwości głosowania listownego.

Spotkanie na Sali Lustrzanej zostało przerwane po przykrym wydarzeniu – jeden z uczestników zasłabł, pogotowie ratunkowe zabrało go do szpitala.

Zgłoszone przez mieszkańców uwagi i propozycje zostaną przeanalizowane w najbliższych dniach wówczas też poinformujemy o ewentualnych zmianach w regulaminie Budżetu Obywatelskiego 2018. Przypomnijmy - Tarnów jako pierwsze miasto w Małopolsce, w 2013 roku, wprowadził budżet obywatelski. W tegorocznej, szóstej edycji mieszkańcy będą mieli do dyspozycji dwa miliony złotych.

(dm)

Znaczniki

Archiwalne