TARNÓW / Miasto / Aktualności tarnowskie / Nauczyciel z Tarnowa wolontariuszem roku!

Nauczyciel z Tarnowa wolontariuszem roku!

Nauczyciel z Tarnowa wolontariuszem roku!

Tomasz Przygoda, pedagog ze Szkoły Podstawowej nr 14, został uhonorowany tytułem „Nauczyciel – Wolontariusz Roku”. Wczoraj, 9 października, na Zamku Królewskim w Warszawie odebrał statuetkę z rąk minister edukacji.

Do udziału w konkursie zorganizowanym przez Ministerstwo Edukacji Narodowej Tomasza Przygodę zgłosili uczniowie. W 90-sekundowym nagraniu tłumaczą, dlaczego akurat ich nauczyciel zasługuje, by zostać wybranym najlepszym wolontariuszem. Podkreślają w nim, że to Tomasz Przygoda pokazał im, jak ważne jest pomaganie, nauczył empatii i uzależnił od wolontariatu. Do filmiku uczniowie dołączyli również krótkie uzasadnienie. – To osoba bardzo wysoko ceniona przez uczniów, łatwo ich sobie zjednuje. Cały czas mamy kontakt z absolwentami, ciągle go odwiedzają, to właśnie oni postanowili wysłać zgłoszenie konkursowe. Widać, że jego osobowość oddziałuje na nich – zaznacza Jadwiga Jachym, dyrektor SP nr 14 w Tarnowie.

Wolontariusz roku to nauczyciel historii z 15-letnim stażem pracy. Kilka lat temu, jako opiekun samorządu, postanowił zainteresować uczniów ideą wolontariatu. – Początkowo niektórzy postanowili włączyć się do akcji ze względu na dodatkowe punkty, których potrzebowali przy rekrutacji do szkół średnich. Z czasem punkty przestały mieć znaczenie, uczniowie chętnie dołączali do różnych działań, poświęcając swój wolny czas. Większość akcji odbywa się po szkole – wyjaśnia Tomasz Przygoda.

Lista akcji charytatywnych, w których Tomasz Przygoda brał udział, jest naprawdę imponująca. Pierwszy raz styczność z wolontariatem miał jeszcze na studiach. Kwestował wówczas w pierwszej edycji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Z czasem postanowił zachęcić do pomagania również swoich uczniów. Wspólnie uczestniczyli w akcjach: Rodacy bohaterom, Caritas, WOŚP, Szlachetnej Paczki. Współpracował ze Stowarzyszeniem Ich Lepsze Jutro, Stowarzyszeniem Kropla, Stowarzyszeniem Pomóż i Ty, Stowarzyszeniem Odra-Niemen, Towarzystwem Powszedniej Pomocy „Serce”, Tarnowskim Azylem, Fundacją Centaurus, Specjalnym Ośrodkiem Szkolno-Wychowawczym im. E. Gierat, Polskim Czerwonym Krzyżem, Polskim Towarzystwem Pomocy Zwierząt, Tarnowskim Hospicjum Domowym. Za swój największy sukces Tomasz Przygoda uważa to, że wielu absolwentów wciąż mocno angażuje się w wolontariat, mimo że szkolne mury opuścili jakiś czas temu.

Dodajmy, że na konkurs nadesłano niemal 250 zgłoszeń, w finale znalazło się 12 osób.

(ww)

Znaczniki

Archiwalne