TARNÓW / Miasto / Aktualności tarnowskie / Nominacja dla publikacji BWA

Nominacja dla publikacji BWA

Nominacja dla publikacji BWA

Ostatnia publikacja tarnowskiego Biura Wystaw Artystycznych otrzymała nominację do 57. Konkursu PTWK Najpiękniejsza Książka Roku 2016. Publikację „Sprawna ręka. Moshe Kupferman / Marek Chlanda” nominowano w kategorii „Albumy” jako jedno z siedmiu najlepszych wydawnictw.

Album został wydany do wystawy „Sprawna ręka”, którą BWA Tarnów prezentowało na przełomie 2016 i 2017 roku. Na wystawie pokazane były prace wybitnego izraelskiego malarza Moshe Kupfermana połączone z dziełami Marka Chlandy - znakomitego polskiego artysty, który współpracował z Kupfermanem. Wystawa związana jest z przypadającą w 2016 roku 90. rocznicą urodzin Kupfermana. Aktualnie do 3 czerwca wystawa prezentowana w Gdańskiej Galerii Miejskiej.

Album zawiera reprodukcje prac Moshe Kupfermana i Marka Chlandy, archiwalne fotografie, teksty, wywiady oraz rozdział dokumentujący realizację całego projektu. Autorką projektu graficznego jest Magdalena Burdzyńska – graficzka współpracująca z BWA Tarnów, absolwentka tarnowskiego liceum plastycznego i Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W tej samej kategorii została nominowana jeszcze jedna książka według jej projektu – „Śmietnik” Tadeusza Różewicza.

Rozstrzygnięcie konkursu oraz wręczenie nagród i wyróżnień już jutro, 18 maja, na Stadionie Narodowym w Warszawie podczas 8. Warszawskich Targów Książki. Zgodnie z regulaminem konkursu nagrodę główną otrzyma twórca szaty graficznej książki, a wydawcy, których książki zostaną nagrodzone, otrzymują specjalne dyplomy honorowe.

Konkurs jest formą promocji polskiej książki za granicą, a publikacje w nim nagrodzone i wyróżnione biorą udział w konkursie Best Book Design from all over the World 2018 w Lipsku oraz wystawie Buchkunst International odbywającej się podczas Międzynarodowych Targów Książki we Frankfurcie.

Do konkursu można było zgłosić książki wydane w 2016 roku oraz w I kwartale 2017 przez wydawców mających swoją siedzibę w Polsce oraz opracowane przez twórców (grafików, typografów) zamieszkałych na stałe w Polsce. Jury konkursu ocenia wyłącznie szatę edytorską książek.

Przypomnijmy, że tarnowskie BWA ma już na swoim koncie kilka nagród za własne publikacje. Jest to między innymi:

•             I miejsce w kategorii "Album" - książka prof. Janusza Górskiego  "Józef Wilkoń. Szum drzew". Album towarzyszył wystawie artysty prezentowanej w BWA w 2013 roku. Książka została wydana wspólnie z wydawnictwem Czysty Warsztat.

•             Wyróżnienie honorowe w kategorii "Katalogi, bibliofilskie i inne" otrzymała seria katalogów z cyklu "Czego oczy nie widzą, tego sercu nie żal" - katalog do wystawy "Jak się staje, kim się jest" oraz katalog do wystawy "Róża jest różą". Autorką projektów graficznych obu publikacji jest Kaja Gliwa.

•             Wyróżnienie, przyznane książce "Tarnów. 1000 lat nowoczesności" (projekt Aleksandra i Daniel Mizielińscy) - Najpiękniejsza Książka Roku 2010.

Wszystkie książki można nabyć w księgarni BWA w Pałacyku Strzeleckim, ul. Słowackiego 1

fot. Jolanta Więcław

(ah)

Znaczniki

Archiwalne