TARNÓW / Miasto / Aktualności tarnowskie / Pamiętając o Zbrodni Katyńskiej

Pamiętając o Zbrodni Katyńskiej

Pamiętając o Zbrodni Katyńskiej

Kilkadziesiąt osób wzięło udział w uroczystościach, które odbyły się dziś, 12 kwietnia, w Alei Dębów Katyńskich.  Uczestnicy uczcili w ten sposób pamięć ofiar Zbrodni Katyńskiej w 77. rocznicę tego tragicznego wydarzenia.

Hołd ofiarom Katynia oddała kompania honorowa i ponad 20 pocztów sztandarowych z tarnowskich szkół. Poza licznie zgromadzoną młodzieżą i mieszkańcami Tarnowa w uroczystościach wzięli udział także kombatanci, przedstawiciele organizacji patriotycznych i społecznych.  Drzewa posadzone wzdłuż alei upamiętniają ofiary wydarzeń wiosny 1940 roku. W 2007 roku Sejm Rzeczpospolitej Polskiej ustanowił dzień 13 kwietnia Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Henryk Słomka – Narożański, przedstawiciel Rodzin Katyńskich przypomniał sylwetkę Mariana Wodzińskiego, tarnowianina, który był jednym z pierwszych świadków Zbrodni Katyńskiej. – Wszyscy znamy historię Zbrodni Katyńskiej, dziś mówi się dużo o tych wydarzeniach. Nie należy jednak zapominać także o ludziach, których losy nie są nam bliżej znane, którzy dawali świadectwo temu co miało miejsce w Katyniu – podkreślał.

Przypomnijmy, że każdy z 34 dębów rosnących w alei poświęcony jest jednej osobie – ofierze zbrodni NKWD. Drzewami opiekują się uczniowie i nauczyciele tarnowskich szkół. Młodzież z danej szkoły jest zobowiązana do poznania życiorysu oficera, którego upamiętnia będący w jej pieczy dąb. – Wasza obecność tutaj w dniu dzisiejszym jest świadectwem tego, że wiecie skąd pochodzicie,  gdzie jest wasza mała ojczyzna, kto jest waszym przodkiem, z czyjego przykładu możecie czerpać. To jest solidna podstawa do tego, żeby wiedzieć jak patrzeć w przyszłość. To wy będziecie budowali naszą ojczyznę, naszą przyszłość, naszą wiarę w to, że młodzi ludzie wiedzą, jakie wartości należy wspierać – mówiła Urszula Augustyn, posłanka na Sejm, zwracając się do zgromadzonej młodzieży.

Tradycyjnie podczas uroczystości uhonorowano laureatów V edycji  międzyszkolnego konkursu, organizowanego przez Urząd Miasta Tarnowa i Gimnazjum nr 11:  „Ofiary Katynia w ziemi tarnowskiej”. W kategorii praca multimedialna laureatką pierwszego miejsca została Karolina Florek, natomiast najlepszy w kategorii prac pisemnych okazał się Igor Żurowski uczeń Zespołu Szkół Ekonomiczno – Gastronomicznych. W tym roku wyjątkowo przyznano także wyróżnienie za najbardziej nowatorskie podejście do tematu, a otrzymał je Piotr Kogut z Zespołu Szkół Mechaniczno- Elektrycznych.

zobacz galerię zdjęc

(ah)

Znaczniki

Archiwalne