TARNÓW / Miasto / Aktualności tarnowskie / Polacy znów przejmą władzę od Austriaków

Polacy znów przejmą władzę od Austriaków

Polacy znów przejmą władzę od Austriaków

Jak mogła wyglądać potyczka między oddziałem zaborczej armii austriackiej a żołnierzami Polskiej Organizacji Wojskowej w 1918 roku, tuż przed odzyskaniem niepodległości – będzie można zobaczyć jutro (11 listopada) przed południem w Mościcach.

 

Widowisko historyczne przygotowały i zaprezentują dwie grupy rekonstruktorów – Grupa Rekonstrukcji Historycznej II Brygada Legionów Polskich i z Grupa Rekonstrukcji Historycznej Gorlice 1915.

W role wojskowych wcieli się 20 rekonstruktorów, ośmiu będzie reprezentować Polską Organizację Wojskową a dwunastu – Austriaków. - Zainscenizujemy epizod, który mógł się wydarzyć przy przejmowaniu władzy przez Polaków. Nawiążemy też do faktów historycznych – kilku żołnierzy, służących w armii austriackiej w czasie potyczki przejdzie na polską stronę. Okaże się, że to Polacy, siłą wcieleni do armii zaborczej. To się zdarzało. – mówi Jarosław Przybyło z Grupy Rekonstrukcji Historycznej II Brygada Legionów Polskich.

Wszyscy rekonstruktorzy będą mieli mundury, broń i wyposażenie z epoki, właściwe dla formacji wojskowej, którą reprezentują. Użyją 150 sztuk ślepej amunicji oraz petard, imitujących granaty i świec dymnych, będzie można też zobaczyć replikę austriackiego ciężkiego karabinu maszynowego.

Jarosław Przybyło działa w grupie rekonstrukcyjnej od 2013 roku. Grupa, której członkowie pochodzą z Bochni, okolic Tarnowa i Bochni, zajmuje się historią II Brygady Legionów Polskich, walczących głównie w Karpatach i na Wołyniu. On sam występuje też w rekonstrukcjach, sięgających do historii z czasów średniowiecza i z XVII wieku oraz współorganizuje wraz z grupą turniej w Dębnie. Jak podkreśla - oprócz inscenizowania widowisk historycznych, rekonstruktorzy z jego grupy prowadzą działania edukacyjne a od sześciu lat wspierają budowę mauzoleum legionistów w Kostiuchnówce na Wołyniu, miejscu największej bitwy Legionów Polskich. Mają też bardzo dużą wiedzę historyczną.

Grupa z Gorlic specjalizuje się głównie w historii I wojny światowej, szczególnie w dziejach 20. galicyjskiego Pułku Piechoty, w którym służyło wielu żołnierzy, pochodzących z okolic Gorlic i Grybowa.

Obchody w Mościcach współorganizuje Rada Osiedla.

fot. GRH II Brygady Legionów Polskich

 

(dm)

Znaczniki

Archiwalne