TARNÓW / Miasto / Aktualności tarnowskie / Pomagaj świadomie!

Pomagaj świadomie!

Wystartowała kampania społeczna „Dajesz pieniądze na ulicy? Nie pomagasz!”. To odpowiedź na coraz bardziej widoczne w ostatnich latach zjawisko żebractwa. Jej celem jest podniesienie poziomu wiedzy na temat skutecznego pomagania.

- Niesienie pomocy w sposób świadomy jest bardzo ważne, gdyż pomagając powinniśmy motywować ludzi do podjęcia jakichkolwiek działań w kierunku poprawy swojej trudnej sytuacji. Pomoc, jaką przekazujemy powinna trafiać do konkretnych grup, tak abyśmy mieli pewność, że nie jest marnotrawiona - mówi Dorota Krakowska, zastępca prezydenta ds. polityki społecznej. 

W ramach kampanii na terenie miasta pojawiły się bilbordy i plakaty, kolportowane są także ulotki. W przyszłym tygodniu świadomemu pomaganiu będą poświęcone audycje w radiu RDN Małopolska i program w telewizji internetowej Imav.tv. 

Jak mówią organizatorzy, istota problemu tkwi w tym, iż wiele osób w żebraniu znalazło prosty sposób na szybkie zarabianie pieniędzy. Niestety nikt z dających pieniądze na ulicy, nie ma pewności, że środki przekazywane w ten sposób zostaną użyte zgodnie z deklarowanym celem. Wśród mieszkańców miasta nadal panuje przeświadczenie, iż przekazując drobną kwotę pieniężną pomaga się wyjść osobie potrzebującej z problemów. Jednak jak pokazuje doświadczenie, efekt jest niestety odwrotny. Ponadto, mieszkańcy posiadają niepełną wiedzę dotyczącą pomocy instytucjonalnej, kościelnej i pozarządowej udzielanej osobą potrzebującym. Niejednokrotnie nie zdają sobie sprawy z istnienia na terenie miasta Domu dla Bezdomnych Mężczyzn, noclegowni czy licznych kuchni dla ubogich skoncentrowanych głównie przy parafiach. 

Więcej na temat akcji znajdą Państwo tutaj: www.pomagajinaczej.pl. Projekt jest współfinansowany z budżetu miasta Tarnowa.

 

(ds)

Plakat(1)

Znaczniki

Archiwalne