TARNÓW / Miasto / Aktualności tarnowskie / Ponad 400 badań na trzeźwość

Ponad 400 badań na trzeźwość

Ponad 400 badań na trzeźwość

Od początku roku ponad 400 osób skorzystało z możliwości przebadania alkomatem w siedzibie Straży Miejskiej. Bezpłatne badanie można wykonać w każdy dzień tygodnia, przez całą dobę. Wystarczy zgłosić się do siedziby miejskich strażników przy ul. Brodzińskiego 14.

W ciągu dziewięciu miesięcy badaniu poddało się 411 osób. Największą grupę, blisko 80 proc. przebadanych, stanowiły osoby, które w wydychanym powietrzu miały 0,00 promila. Wśród osób zgłaszających się do siedziby strażników dominują mężczyźni. W gronie przebadanych najwyższy wynik miała osoba, której przy badaniu alkomat wskazał 1,72 promila.

Do Straży Miejskiej dziennie zgłaszają się średnio co najmniej dwie osoby, które głównie chcą sprawdzić, czy mogą bezpiecznie kierować pojazdem, szczególnie gdy do pokonania mają dłuższą trasę. – Cieszy nas, że coraz więcej osób decyduje się na takie badanie. To dowód ich odpowiedzialności  – podkreśla Krzysztof Tomasik, komendant Straży Miejskiej w Tarnowie.

Jak relacjonują strażnicy, najwięcej osób jest dowożonych na miejsce badania samochodem, najczęściej przez małżonków. Zaledwie raz zdarzyło się, że rowerem przyjechał mężczyzna, który – jak wykazało badanie – nie był trzeźwy. Nie ma określonej pory dnia ani dnia tygodnia, kiedy mieszkańcy przychodzą na badanie. – Podczas ostatnich Mistrzostw Europy w piłce nożnej można było zaobserwować wyższą frekwencję. Wówczas zgłaszało się kilkanaście osób dziennie, które chciały sprawdzić trzeźwość – dodaje komendant Tomasik.

Przebadane mogą zostać osoby, które okażą ważne prawo jazdy. Badanie trwa średnio 10 sekund i jest całkowicie anonimowe – dane osób, które zgłaszają się do siedziby straży miejskiej, nie są zapisywane.

(ww)

Znaczniki

Archiwalne