TARNÓW / Miasto / Aktualności tarnowskie / Sztuka według Lecha Majewskiego

Sztuka według Lecha Majewskiego

Sztuka według Lecha Majewskiego

Pierwsze imprezy w ramach Tarnowskiej Nagrody Filmowej zaplanowano w piątek, 21 kwietnia. W Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej o godz. 11 odbędzie się spotkanie z reżyserem Lechem Majewskim. Z kolei o godz. 17:30 w Biurze Wystaw Artystycznych zostanie zaprezentowany wernisaż wystawy „Lech Majewski. Plakaty".

Lech Majewski specjalizuje się w grafice wydawniczej i reklamowej, ale najdłużej jest związany z formą plakatu. Jeden z nich, przygotowany na XVI Międzynarodowe Spotkania Wokalistów Jazzowych w 1989 r., znalazł się wśród setki najważniejszych plakatów z Europy i Stanów Zjednoczonych, powstałych w latach 1945-1990. Majewski przypomina, że nawet jeśli „plakat nie zmienia świata, trzeba pamiętać o jednej rzeczy – jest znakomitym zapisem miejsca, czasów i wydarzenia”. Jego plakaty (w latach siedemdziesiątych – malarskie, potem zredukowane do czarno-białej grafiki, ostatnio zaś bliskie „współczesnej estetyce ulicy”) prezentowane są na całym świecie. Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień. Projektuje książki w Polsce i w Niemczech. Zaprojektował wiele podręczników, ilustruje książki dla dzieci. Wiele z nich zdobywa tytuły najpiękniejszych wydawnictw roku. Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom zrealizował u prof. Henryka Tomaszewskiego. Ma własne studio graficzne, prowadzi zajęcia na Wydziale Grafiki warszawskiej ASP, a także na wielu uczelniach na całym świecie. Jest również Prezydentem Międzynarodowego Biennale Plakatu w Warszawie. Lech Majewski jest doctorem honoris causa Uniwersytetu J.E. Purkyne w Uściu nad Łabą w Czechach oraz laureatem Ladislav Sutnar Prize Uniwersytetu West Bohemia w Pilznie. Komponuje i gra na gitarze.

W BWA wystawione zostaną plakaty artysty, będzie można je oglądać do 3 maja. Dodajmy, że Lech Majewski jest między innymi autorem plakatu tegorocznej edycji Tarnowskiej Nagrody Filmowej. Wstęp na spotkanie autorskie w PWSZ (budynek C 017), a także na wernisaż jest bezpłatny.

(ww)

Znaczniki

Archiwalne