TARNÓW / Miasto / Aktualności tarnowskie / Tarnów to przyszłość

Tarnów to przyszłość

Tarnów to przyszłość

Kilkuset tarnowian zgromadziło się w kinie Marzenie, aby wziąć udział w „Gali urodzinowej” z okazji 688. rocznicy lokacji miasta. Okolicznościowe spotkanie było okazją do wspólnych życzeń, wspomnień i rozmów o przyszłości miasta.

Witam w mieście ciepłym, gotowym do współpracy, otwartym dla wszystkich, którzy chcą tu zamieszkać, żyć oraz tych, którzy chcą je odwiedzić – mówił prezydent Tarnowa Roman Ciepiela. Przywołując ważne daty i wydarzenia z historii miasta, prezydent podkreślił, że Tarnów jest miastem różnorodnym i tolerancyjnym. – Od ponad 400 lat w naszym mieście żyli i współtworzyli je nasi współbracia ze społeczności żydowskiej. W latach 40. ubiegłego stulecia przestali z nami mieszkać. Dzisiaj pamiętamy o nich, o ich wkładzie w rozwój naszego miasta, wspominamy tę społeczność i dbamy o zabytki, które wspólnie tworzyliśmy w mieście. Dziś czas jest szczególny. Potrzebujemy tolerancji, a Tarnów jest miastem, które może być wzorem dla innych. To nie kto inny, jak społeczność Tarnowa przyjęła prochy gen. Józefa Bema – tarnowianina, który stał się bohaterem narodowym Polski i Węgier. To jest przykład Tarnowa tolerancyjnego, Tarnowa otwartego, w którym jest miejsce dla każdego – mówił prezydent. Tarnów jest bez wątpienia miastem o wielowiekowej i bogatej historii, ale też miastem o dużym potencjale rozwojowym. Tarnów to przyszłość – nasza wspólna. – Bardzo ważne jest umiejętne jej planowanie i podejmowanie działań, które stworzą w naszym mieście dobre, godne warunki do życia dla nas, dla naszych dzieci i wnuków – podkreślał Roman Ciepiela.

Uroczysta gala była także okazją do złożenia życzeń honorowemu obywatelowi Tarnowa płk. Jerzemu Pertkiewiczowi, który 25 lutego obchodził swoje 98. urodziny. Jubilat oprócz symbolicznych upominków otrzymał moc urodzinowych życzeń, za które odwdzięczył się… życzeniami. – Szanowni Państwo, jestem bardzo wdzięczny wszystkim, którzy składali mi życzenia urodzinowe, a dzisiejszy wieczór jest dla mnie szczególny, bo dzień moich urodzin zbiega się z urodzinami miasta tak pięknego, jak Tarnów. Składam życzenia urodzinowe miastu na ręce pana prezydenta: oby miasto dalej się tak rozwijało i tak piękniało, żeby miasto Tarnów było miastem ludzi szczęśliwych, żyjących w dobrobycie i żeby ci ludzie doceniali to miasto, jako swoją małą ojczyznę – mówił płk. Jerzy Pertkiewicz.

Popołudniowe spotkanie miało jeszcze jeden urodzinowy aspekt. Po raz pierwszy w historii został uhonorowany tarnowianin, który dołączył do wielkiej miejskiej rodziny w dniu rocznicy lokacji miasta. W tym roku okolicznościowy czek o wartości 1330 zł i kolorowe pluszaki trafiły do Zosi, która dokładnie rok temu 7 marca 2017 r. przyszła na świat. Takie wyróżnienie będzie również przyznawane w kolejnych latach.

Po części oficjalnej przyszedł czas na część artystyczną, podczas której wystąpili muzycy i aktorzy Piwnicy pod Baranami. Zgromadzeni w kinowej sali mieli możliwość wysłuchania zarówno pieśni, które na stałe goszczą w repertuarze Piwnicy, jak również nowych autorskich utworów artystów w różnorodnej stylistyce.

(lb)

Znaczniki

Archiwalne