TARNÓW / Miasto / Aktualności tarnowskie / Zbliżają się uroczystości katyńskie

Zbliżają się uroczystości katyńskie

Jak co roku, Tarnów uczci rocznicę zbrodni katyńskiej. Obchody rozpoczną się w niedzielę, 6 kwietnia, o godzinie 13.00, mszą św. w Kościele xx. Filipinów. Dalszy ciąg, z wystąpieniem zastępcy prezydenta Tarnowa i jednocześnie wiceprezesa tarnowskiego Koła Stowarzyszenia Rodzin Katyńskich, Henryka Słomki-Narożańskiego będzie miał miejsce pod Grobem Nieznanego Żołnierza.

Z kolei, 14 kwietnia, w „Alei Dębów Katyńskich” odbędzie się uroczystość zorganizowana wspólnie przez Urząd oraz młodzież tarnowskich szkół. –Podczas uroczystości m.in. wręczone zostaną nagrody w konkursie wiedzy o Katyniu. To ważne, by utrwalać pamięć – mówi Henryk Słomka-Narożański.  

Konkurs historyczny „Zbrodnia katyńska – moje spojrzenie” zorganizowało Gimnazjum nr 11 we współpracy z Wydziałem Edukacji UMT. Uczestniczyli w nim zarówno gimnazjaliści, jak i uczniowie szkół ponadgimnazjalnych z Tarnowa, którzy przygotowali prace pisemne oraz w formie multimedialnej.

Elementem wychowania patriotycznego i jednocześnie uczczenia 74. rocznicy zbrodni katyńskiej była konferencja „Zbrodnia Katyńska - odkłamywanie historii”. Uczniowie tarnowskich szkół oraz nauczyciele historii mieli wyjątkową okazję wysłuchać bezpośrednich świadków tamtych wydarzeń. O swoich przeżyciach opowiadały Stanisława Wiatr-Partyka oraz Elżbieta Stepska-Kot. – To była piękna i bezcenna lekcja historii o tragedii katyńskiej i „golgocie wschodu” – powiedział prezydent Słomka-Narożański.