TARNÓW / Miasto / Aktualności tarnowskie / Zmiany niebezpieczne dla samorządów?

Zmiany niebezpieczne dla samorządów?

W najbliższą sobotę, 9 grudnia, odbędzie się obywatelskie wysłuchanie publiczne w sprawie projektu zmian w ustawach, związanych z wyborami samorządowymi. Spotkanie w Warszawie, w budynku dawnej Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego przy ulicy Krakowskie Przedmieście 26/28 organizuje Związek Miast Polskich, do którego należy również Tarnów. Do udziału w wysłuchaniu można się zgłaszać do jutra, do godziny 12.00.

 

 

 

W ocenie Związku Miast Polskich i innych organizacji, zmiany, które mają zostać wprowadzone, są niebezpieczne dla samorządów. Wśród nich wskazują między innymi całkowitą likwidację jednomandatowych okręgów wyborczych czy ograniczenie do dwóch kadencji pracy wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, które jest niezgodne z Konstytucją i wykluczy z kandydowania w wyborach osoby, które sprawdziły się w pracy samorządowej, a także mają duże poparcie wśród swoich mieszkańców.

Jak informuje Związek, celem wysłuchania jest przedstawienie opinii ekspertów -  samorządowców, przedstawicieli organizacji pozarządowych, lokalnych aktywistów oraz obywateli i obywatelek na temat projektu ustawy o fundamentalnym znaczeniu - zmieniającej między innymi sposób organizacji wyborów na szczeblu samorządowym, określania granic okręgów wyborczych oraz warunki związane z biernym prawem wyborczym, a także regulującej zasady funkcjonowania organów samorządowych na różnych szczeblach  i sposoby udziału mieszkańców w samorządzie.

Szczegółowe informacje oraz formularz zgłoszeniowy można znaleźć na stronie www.wysłuchanieobywatelskie.pl.

(dm)

Znaczniki

Archiwalne