TARNÓW / Miasto / Dla mieszkańca / Informacje drogowe / Dobiega końca remont ulicy Kapitulnej

Dobiega końca remont ulicy Kapitulnej

To jeden z elementów restauracji zabytkowego centrum miasta. Wśród zamierzeń Zarządu Dróg i Komunikacji są także prace na placu Kazimierza i ulicy Katedralnej oraz Krótkiej i płycie Rynku. Chronologia kolejnych remontów została ustalona tak, by ruch odbywał się wymiennie ulicami Starówki i nie było konieczne całkowite jej zamkniecie.

Umowę na remont Kapitulnej podpisano w lipcu ubiegłego roku. Prace były etapowane i dostosowane do prowadzonych równolegle na ulicy Krakowskiej. Inwestycja obejmowała 100-metrowy odcinek ulicy. Przebudowano sieci: gazociągową, ciepłowniczą i wodociągową oraz zabezpieczono pozostałą infrastrukturę podziemną. Następnie na całej długości jezdni położono bazaltową nawierzchnię. Chodniki zostały wykonane z żółtego piaskowca. Koszt prac, wraz z zakresem realizowanym i finansowanym przez Tarnowskie Wodociągi, wyniósł 1 milion 100 tysięcy złotych.

Zdecydowano również o odnowieniu, z kostki granitowej, obrysów fundamentów kamienic, które niegdyś stały na placu Rybnym. Wyremontowano także chodnik, prowadzący do Wałowej. Wykonano go z takiego samego materiału, jak ten ułożony wzdłuż Kapitulnej.

Kolejnymi etapami tego zadania mają być remonty placu Kazimierza oraz ulicy Katedralnej, a także Krótkiej i płyty Rynku. Konieczne jest jednak jak najszybsze podjęcie decyzji o zwiększeniu kwoty, która będzie przeznaczona na zaplanowane działania. Szacunki, przedstawione przez firmy, biorące udział w kolejnych przetargach, są bowiem wyższe niż pieniądze przeznaczone na ten cel. Materiały, które mają być użyte do modernizacji Starówki, mają być sprowadzone ze Szwecji – a to wymaga dodatkowych kilku tygodni przed rozpoczęciem prac.

(ab)