TARNÓW / Miasto / Dla mieszkańca / Informacje drogowe / Zakończył się remont górnego odcinka ulicy Krakowskiej

Zakończył się remont górnego odcinka ulicy Krakowskiej

Zakończył się remont górnego odcinka ulicy Krakowskiej

Granitowa kostka, użyta do wykonania nawierzchni ulicy, została przebadana przez Instytut Badawczy Dróg i Mostów w Warszawie – instytucję podległą Ministerstwu Budownictwa. Dokumentację prac wykonano w oparciu o opinie ekspertów i biegłych.

Przetarg na wykonanie remontu górnego odcinka ulicy Krakowskiej został rozstrzygnięty w maju ubiegłego roku. Wykonawca miał wykonać prace w formule zaprojektuj i wybuduj. Były one prowadzone etapami, tak by nie wyłączać całego fragmentu ulicy z ruchu. W ubiegłym roku, roboty prowadzono od lipca do listopada. Po zimowej przerwie, zostały wznowione na początku kwietnia.

Zakres prac obejmował wykonanie odwodnienia i wymianę nawierzchni na odcinku od ul. Krasińskiego – do skrzyżowania z Wałową, Targową i Katedralną. Konieczna była wymiana włoskiej porfirowej kostki pasa jezdnego na znacznie bardziej odporną – granitową, szwedzką, ułożenie granitowych krawężników,  zamontowanie oporników, a także lokalne naprawy płyt i kostek na chodnikach i miejscach postojowych.

Na długości 12 metrów wykonano stalowe szyny tramwajowe – nawiązując do przedwojennej linii, czynnej do 1942 roku, która łączyła plac Dworcowy z centrum miasta i dzielnicą Grabówka. Na placu Sobieskiego, w chodniku obok szyn tramwajowych, została wmurowana granitowa tablica, która informuje m.in. o tym, że Tarnów był jednym z galicyjskich miast (obok Krakowa i Lwowa), który od 1911 roku miał elektryczny tramwaj.

Fragmenty ulicy Krakowskiej jeszcze przez kilkanaście dni mogą być wyłączone z ruchu – to konieczne ze względu na zastosowaną technologię prac (okres dojrzewania betonu, posypki i fugi). Nowo wykonana nawierzchnia będzie także musiała być zaimpregnowana – to ma ją zabezpieczyć przed wnikaniem wody, co mogłoby prowadzić do jej uszkodzenia.

(ab)