TARNÓW / Miasto / Dla mieszkańca / Tarnowski smak

Tarnowski smak

W tarnowskich punktach gastronomicznych dostępna jest wyjątkowa herbata - "tarninówka".

Nazwa miasta Tarnów według kronikarza Jana Długosza pochodzi od krzewów tarniny, gęsto porastających pobliską Górę Św. Marcina. Założyciel Tarnowa Spycymir wybudował zamek wśród krzewów tarniny. W zamkowych piwnicach leżakowały wina i nalewki z granatowych owoców. Do dzisiaj krzewy tarniny rosną w pobliżu ruin zamku.

 

IMG_9172_1

Herbatkę "tarninówkę" poleca się osobom łatwo przeziębiającym się, wyczerpanym, pracującym umysłowo. Reguluje przemianę materii i pracę żołądka, oczyszcza organizm z toksyn.

Tarnina jest jednym z najzdrowszych owoców dziko rosnących. Ma więcej witaminy C niż cytryna. Jest bardzo bogata w witaminę B, sole mineralne - magnez, wapń, żelazo, fosfor. Zawiera bogactwo kwasów organicznych, cukrów, pektyn i antocjanów.

Tarninówka przez Internet

Zastanawiasz się nad przyjazdem do Tarnowa, chciałbyś zwiedzić najcieplejsze miasto w Polsce? Wystarczy wysłać maila i napisać 3 zdania dlaczego chcesz przyjechać do Tarnowa, aby poznać jeszcze w domu "Tarnowski Smak" i dowiedzieć się więcej o Tarnowie.

Turyści, którzy planują przyjazd do miasta mogą wcześniej "zakosztować" Tarnowa. Trzeba jedynie przesłać maila na adres: tarnowskismak@tarnow.travel z tytułem "Chcę poznać "Tarnowski Smak", krótką odpowiedzią w 3 zdaniach na pytanie dlaczego chcesz przyjechać do Tarnowa oraz podać swój adres tradycyjnej poczty. Tarnowskie Centrum Informacji prześle na ten adres szaszetkę herbatki "Tarninówki" oraz folder o atrakcjach turystycznych Tarnowa. Oczywiście za darmo.

Uwaga! Propozycja jest dla osób mieszkających poza regionem tarnowskim - czyli poza Tarnowem, powiatami tarnowskimi, dąbrowskim, brzeskim i bocheńskim (woj. małopolskie) i dębickim (woj. podkarpackie).

Przypomnijmy, że tarnowska herbata z tarniny "Tarninówka" została wyróżniona w czwartej edycji ogólnopolskiego konkursu "Turystyczna Pamiątka z Regionu" '2007.

Zachęcamy do skorzystania z tej propozycji, a po wypiciu "Tarninówki" i przejrzeniu broszury zapraszamy do przyjazdu do Tarnowa.

Tarnowska herbata z tarniny "Tarninówka" została wyróżniona w ogólnopolskim konkursie "Turystyczna Pamiątka z Regionu"

turystycznapamiatka

zorganizowanym przez Polską Organizację Turystyczną i Małopolską Organizację Turystyczną. Wyróżnienie przyznano w kategorii wytworów sztuki kulinarnej i regionalnych przysmaków o unikalnej recepturze.

Do konkursu zgłosiło "Tarniówkę" Tarnowskie Centrum Informacji. - Herbatka "Tarninówka" stała się hitem wśród pamiątek sprzedawanych w Tarnowskim Centrum Informacji w 2006 roku. Ciągle rośnie jej sprzedaż również po sezonie i jest ulubioną pamiątką-prezentem mieszkańców Tarnowa i okolic dla Polaków mieszkających za granicą - podkreśla Marcin Pałach, dyrektor TCI.

Tarninówka cieszyła się ogromnych powodzeniem na targach turystycznych w Poznaniu, Warszawie, Budapeszcie, Kijowie, Londynie, Berlinie, Veszprem oraz podczas PICTURE Project Final Conference w Luksemburgu i Wielkiego Pikniku w Pszczynie.