TARNÓW / Miasto / Urząd Miasta Tarnowa / Współpraca międzynarodowa

Współpraca międzynarodowa

 

Zagraniczne praktyki na Węgrzech odbywali uczniowie Zespołu Szkół Technicznych. Podczas piętnastodniowej wizyty w Veszprem mieli okazję poznać najnowsze technologie wykorzystywane m.in. w tamtejszych zakładach produkcyjnych.

Pod koniec listopada grupa uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 11 odwiedziła rówieśników w czeskim Polevsku. Ich wizyta była możliwa dzięki programowi Erasmus+, realizowanemu przez tarnowską szkołę. Uczniowie dyskutowali o zdrowym stylu życia, ale także mieli okazję brać udział w lekcjach i sprawdzić swoje umiejętności językowe.

Wystawa „Permeation. Przenikanie” uczniów V Liceum Ogólnokształcącego została zaprezentowana tym razem w Mevasseret Zion w Izraelu. W wernisażu prac uczestniczyli nie tylko przedstawiciele szkoły i mieszkańcy Jerozolimy, ale także Izraelczycy, którzy albo sami mieszkali przed II wojną światową w Tarnowie lub których przodkowie wywodzili się z naszego miasta.

Kilkadziesiąt osób uczestniczyło w spotkaniu dla tarnowskich szkół dotyczącym współpracy międzynarodowej. Chętni, którzy pojawili się 25 listopada w Sali Lustrzanej, mieli okazję podyskutować o realizowanych w Tarnowie projektach, poznać wykorzystywane źródła finansowania, a także sposoby na poszukiwanie szkół partnerskich.

Budżet obywatelski, zwolnienia z podatku od nieruchomości, Strefy Aktywności Gospodarczej i innowacyjne rozwiązania stosowane w Tarnowie to tematy, które najbardziej zainteresowały przedstawicieli ukraińskiej Białej Cerkwi, goszczących w Tarnowie na zaproszenie prezydenta Romana Ciepieli. Wizyta studyjna w ramach współpracy miast partnerskich była okazją, by zapoznać się z przykładami dobrych praktyk w lokalnym samorządzie. Goście odwiedzili inkubator przedsiębiorczości oraz zapoznali się z działalnością tarnowskich instytucji otoczenia biznesu.

Na szerokie możliwości współpracy gospodarczej tarnowskich przedsiębiorstw i firm z Tajwanu wskazywał goszczący dzisiaj (24 czerwca) w Tarnowie ambasador Tajwanu w Polsce Henry Ming-Jeng Chen. Dyplomata odwiedził m.in. Inkubator Przedsiębiorczości i siedzibę Grupy Azoty.