TARNÓW / Sport / Aktualności sportowe / Decydującej potyczki odsłona pierwsza

Decydującej potyczki odsłona pierwsza

Decydującej potyczki odsłona pierwsza

W niedzielę o godz. 14.30, na torze w Gdańsku rozpocznie się inauguracyjny wyścig pierwszego finału Nice 1. Ligi Żużlowej. Rywalem Zdunek Wybrzeża Gdańsk będzie w nim najlepszy zespół rundy zasadniczej, czyli Grupa Azoty Unia Tarnów. Rewanż rozegrany zostanie za tydzień w Tarnowie.

Gdańszczanie są jedną z dwóch drużyn (oprócz Arge Speedway Wandy Kraków), która w rundzie zasadniczej zdołała odebrać punkty tarnowianom. W rozegranym dopiero pod koniec czerwca, zaległym meczu czwartej kolejki, gdańszczanie wygrali na własnym torze 32-28. Spotkanie zostało przerwane po dziesiątym wyścigu, w czasie którego nad gdańskim torem rozpoczęła się nawałnica. W meczu tym gospodarze prowadzili niemal od samego początku. Jedynie po pierwszej gonitwie, w której Jakub Jamróg wyprzedził Andersa Thomsena i Mikkela Michelsena (drugi z gdańszczan, Oskar Fajfer miał defekt) i po zakończonym remisem wyścigu drugim, utrzymywał się rezultat korzystny dla przyjezdnych. Potem górą byli już gdańszczanie, którzy po feralnym dla Kennetha Bjerre wyścigu siódmym (prowadzącemu Duńczykowi zdefektował motocykl) prowadzili nawet różnicą sześciu punktów (24-18).

W rewanżu, rozegranym dwa tygodnie później na torze w Tarnowie-Mościcach nie było jednak wątpliwości nie tylko co do tego kto wygra, ale i komu przypadnie w udziale bonus. Jadący już bez Mikkela Michelsena tarnowianie, po pierwszym remisowym biegu, trzy kolejne wygrali podwójnie i po czterech wyścigach prowadzili już 18-6. Do końca meczu przewaga gospodarzy miała już dwucyfrowe rozmiary. Po dwunastym biegu było wprawdzie tylko 41-31, skuteczna jazda zawodników Grupy Azoty Unii pozwoliła im jednak na wygranie tego pojedynku 53-37. Gdańszczanom nie pomogła nawet bardzo dobra postawa Andersa Thomsena, który w sześciu startach zdobył piętnaście punktów, czterokrotnie mijając linię mety na pierwszym miejscu.

W meczach półfinałowych, rywalem Zdunek Wybrzeża Gdańsk był Lokomotiv Daugavpils. Na Łotwie gdańszczanie przegrali wprawdzie 44-46 (jeszcze na trzy biegi przed końcem było 42-30 dla Lokomotivu), ale na własnym torze z nawiązką odrobili te straty, zwyciężając 54-36.

Składy awizowane na niedzielny mecz

Zdunek Wybrzeże Gdańsk: 9. Oskar Fajfer, 10. Anders Thomsen, 11. Troy Batchelor, 12. Mikkel Bech, 13. Kacper Gomólski, 15. Dominik Kossakowski.

Grupa Azoty Unia Tarnów: 1. Peter Ljung, 2. Jakub Jamróg, 3. Artur Mroczka, 4. Artur Czaja, 5. Kenneth Bjerre, 6. Patryk Rolnicki.

(sm)

Znaczniki

Archiwalne