TARNÓW / Sport / Aktualności sportowe / Tarnowianka będzie reprezentować Polskę w Chinach

Tarnowianka będzie reprezentować Polskę w Chinach

W najbliższy piątek i sobotę w chińskim mieście Huaiji odbędzie się finałowa edycja Pucharu Świata 2010 we wspinaczce sportowej. W konkurencji wspinaczki na czas Polskę reprezentować będą: zawodniczka Alpinus Azoty Tarnów Team Edyta Ropek i Łukasz Świrk z SMG Lubin.

Kończące ten sezon startowy zawody zawitały ponownie do Azji. W ostatniej edycji poznamy zwycięzców tegorocznego pucharu w popularnych czasówkach. W przypadku rywalizacji kobiet, niezagrożoną pozycję liderki zajmuje Rosjanka Julia Lewoczkina z 461 punktami na swoim koncie, na drugiej pozycji plasuje się jej rodaczka Ksenia Aleksiewa – 395 punktów, zaś pewne trzecie zajmuje Edyta Ropek (MKS Tarnovia) – 371 punktów.

Tarnowska sportsmenka ma teoretycznie szanse na wskoczenie na drugą pozycję, jednak by tak się stało musiałaby wygrać finałową edycję, a Ksenia musiałaby zająć co najwyżej piąte miejsce podczas tych zawodów. Jednak to nie jest główny cel dla Edyty.
Jak mówi zawodniczka wspierana przez marki Five Ten i Petzl: „Do Chin jadę zawalczyć o dobre miejsce w finałowej edycji. Jeśli chodzi o klasyfikację generalną, to jestem zadowolona z trzeciego miejsca, kolejny rok udaje mi się plasować w ścisłej światowej czołówce zawodniczek we wspinaczce. To jest naprawdę wyczyn, jakiego nie udało się osiągnąć żadnemu innemu zawodnikowi z naszego kraju. Zresztą obroniony niedawno tytuł mistrzyni Europy w pełni mnie satysfakcjonuje – to był udany sezon.” – komentuje z uśmiechem swój start w Huaiji Edyta Ropek.
Łukasz Świrk z ilością 166 punktów plasuje się na ósmej pozycji w klasyfikacji generalnej. Liderem rankingu jest Rosjanin Stanisław Kokorin z 455 punktami, drugi jest jego rodak Jewgienij Wajczekowski – 394 punkty, zaś na trzeciej pozycji znajduje się Czech Libor Hroza – 336 punktów.
Zaraz po zawodach w Huaiji, światowa czołówka wspinaczy przeniesie się do Szanghaju, gdzie w pobliskiej miejscowości Jiangyin odbędą się zawody Rock Masters. Będą to ostatnie międzynarodowe zawody sezonu, po których dla Edyty nadejdzie upragniony okres miesięcznego odpoczynku od treningu, przygotowań i startów.

Znaczniki

Archiwalne