TARNÓW / Kultura / Aktualności kulturalne / Mistrzowie fortepianu w Tarnowie

Mistrzowie fortepianu w Tarnowie

Mistrzowie fortepianu w Tarnowie

Czterdziestu sześciu pianistów z czternastu krajów będzie gościć w Tarnowie w ramach I Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Józefa Władysława Krogulskiego. Dyrektorem artystycznym i inicjatorem konkursu jest pochodzący z Tarnowa Krystian Tkaczewski, wirtuoz fortepianu, laureat wielu konkursów pianistycznych.

 

Konkurs rozpocznie się 24 czerwca recitalem fortepianowym Oxany Yablonowskiej w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach, a przesłuchania konkursowe będą się odbywać w tarnowskim teatrze od 26 do 28 czerwca. Młodzi pianiści zmierzą się w czterech kategoriach: „Mistrzowie fortepianu” (bez ograniczenia wiekowego), „Młode Talenty” (do 14 lat), „Młodzi Wirtuozi” (do 17 lat) i „Młodzi Artyści” (do 20 lat). Koncertu laureatów będzie można posłuchać 29 czerwca, również w teatrze.

Patron konkursu, Józef Władysław Krogulski był tarnowianinem, świetnym pianistą i znakomitym kompozytorem, którego działa popadły w zapomnienie. Pozostawił po sobie ogromną spuściznę utworów muzyki kościelnej i instrumentalnej. Konkurs organizowany jest przez Wydział Kultury Urzędu Miasta Tarnowa, Connecticut Chopin Foundation oraz Zespół Szkół Muzycznych im. I. J. Paderewskiego w Tarnowie.

Krystian Tkaczewski urodził się w 1980 roku w Tarnowie. Na scenie międzynarodowej zaistniał w roku 2007 po debiucie w Carnegie Hall, który został entuzjastycznie przyjęty przez publiczność i krytyków muzycznych w USA. Za swoją artystyczną działalność otrzymał wiele nagród i wyróżnień: Stypendium Ministra Kultury Młoda Polska, Stypendium Twórcze Ministra Kultury, Stypendium Prezydenta Miasta Tarnowa, Hartt Talent Award, Evelyn Bonar Storrs scholarship, Polish-Slavic Credit Union Scholarship, Joyce Dutka Award oraz Tadeusz Sendzimir Memorial Fund. W 2015 roku odebrał z rąk prezydenta Tarnowa Romana Ciepieli tytuł - Ambasador Tarnowa - przyznawany wybitnym postaciom, za działalność i twórczą pracę dla miasta.

(dm)

 

 

Program:

24 czerwca, godz. 19.00
Recital fortepianowy – Oxana Yablonskaya Izrael/USA
Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach, wstęp wolny

Przesłuchania konkursowe:
26 czerwca, godz. 10.00
Kategoria „Mistrzowie fortepianu” – I etap

27 czerwca, godz. 10.00
Kategoria „Młode Talenty” (do 14 lat)
Kategoria „Młodzi Wirtuozi” (do 17 lat)
Kategoria „Młodzi Artyści” (do 20 lat)

28 czerwca, godz. 10.00
Kategoria „Mistrzowie fortepianu” – II etap
Teatr im. L. Solskiego w Tarnowie, wstęp wolny

29 czerwca, godz. 17.00
Koncert Laureatów – prowadzenie red. Jan Popis
Teatr im. L. Solskiego w Tarnowie, wstęp wolny

Jury:

Krystian Tkaczewski, Polska
Przewodniczący Jury

Oxana Jablonskaya, Izrael/USA
Honorowa Przewodnicząca Jury

Einar Steen-Nokleberg, Norwegia

Jan Popis, Polska

Alexis Soriano, Hiszpania

Archiwalne