TARNÓW / Miasto / Aktualności tarnowskie

W Miejskim Przedsiębiorstwie Komunikacyjnym w Tarnowie otwarto dziś oferty, złożone w przetargu na dostawę pięciu sztuk nowych, komfortowych, niskopodłogowych autobusów miejskich. Przetarg może zostać rozstrzygnięty jeszcze w tym miesiącu.

Wiosenne sprzątanie tarnowskich dróg i ulic – rozpoczęte. Z ich nawierzchni znika błoto, w które zamienił się piasek, używany zimą do posypywania nawierzchni. Specjalny sprzęt sprzątający pracuje nocami, żeby nie zakłócać ruchu samochodowego. - Termin zakończenia porządków zależy od pogody, im mniej będzie opadów deszczu, tym szybciej skończymy – mówi Krzysztof Kluza, zastępca dyrektora Zarządu Dróg i Komunikacji w Tarnowie.

 

Dziś, 1 marca, początek konsultacji w sprawie rewitalizacji Tarnowa. Konsultacje potrwają do 23 marca. W tym czasie mieszkańcy mogą wnosić wszelkie uwagi, pomysły i propozycje do projektu zmian, zamieszczonego poniżej. Można to zrobić przez internet, pocztą lub osobiście.

W trzeciej dekadzie marca w Fabryce Przyszłości w Tarnowie ruszy Akademia Komiksu, która ma nauczyć swoich studentów między innymi tworzenia scenariuszy, grafiki i kreowania bohaterów. Jej studentami mogą zostać młodzi, utalentowani plastycznie tarnowianie, w wieku 10 – 14 lat. Casting dla chętnych do korzystania z tej formy zajęć pozalekcyjnych odbędzie się 10 marca. Zajęcia Tarnowskiej Akademii Komiksu potrwają trzy miesiące i będą bezpłatne.

 

Nowoczesnym laboratorium chemicznym może pochwalić się Zespół Szkół Technicznych. Mościcka szkoła otrzymała sprzęt do kształcenia przyszłych chemików od Grupy Azoty. Urządzenie laboratorium to efekt porozumienia między szkołą a spółką. Dzisiaj, 28 lutego, uroczyście przekazano szkole sprzęty.

Od jutra w różnych częściach miasta pojawią się tabliczki z humorystycznymi wierszykami. W ten nietypowy sposób Straż Miejska chce przypomnieć mieszkańcom o obowiązku sprzątania po swoich pupilach. – Z tym problemem borykają się wszystkie miasta w Polsce. Chcemy zmienić podejście niektórych osób do tej kwestii, niekoniecznie sankcjami – wyjaśnia Aldona Matusik ze Straży Miejskiej.

To ostatni moment, by skorzystać z miejskich lodowisk. Z początkiem marca zamknięty zostanie obiekt w Mościcach. Wciąż jednak będzie można korzystać ze ślizgawki przy ul. Wojska Polskiego.

Tarnów otrzyma blisko pięć milionów złotych unijnego dofinansowania na rewitalizację Parku Strzeleckiego. W ramach projektu parkowa zieleń zostanie uporządkowana, alejki - zmodernizowane i przebudowane, a Mauzoleum Bema, brama wejściowa, fontanna, staw i ogrodzenie – gruntownie wyremontowane.

 

Wydział Podatków i Windykacji Urzędu Miasta w Tarnowie przypomina o możliwości uiszczenia podatków lokalnych bez dodatkowych opłat, w urzędach pocztowych na terenie całego miasta. - Możemy w ten sposób opłacić między innymi podatek od nieruchomości i opłatę za użytkowanie wieczyste – mówi Marek Witek, dyrektor Wydziału Podatków i Windykacji UMT.

 

Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego ostrzega przed silnym wiatrem, którego porywy mogą osiągnąć nawet 90 kilometrów na godzinę.

Synoptycy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Krakowie przewidują, że mocno wiało będzie aż do wieczora. Średnia prędkość wiatru może osiągać od 30 do 45 kilometrów na godzinę, mocne podmuchy z zachodu – nawet do 90 kilometrów. Apelujemy o zachowanie ostrożności.