TARNÓW / Miasto / Aktualności tarnowskie

W dniach 18-25 listopada w Tarnowie odbędzie się VII edycja Tarnowskich Dni Cecyliańskich. W tym roku poza koncertami organowymi odbędzie się konferencja naukowa, dla młodych adeptów sztuki organowej przygotowano warsztaty, a uczniowie studium organistowskich z Polski rywalizować będą w konkursie.

Wydana została decyzja o warunkach zabudowy na rozbudowę mieszczącego się przy ul. Do Huty zakładu produkcyjnego wyrobów garmażeryjnych firmy „Papitar”. Rozpocznie się ona w przyszłym roku. Prezes firmy, Zbigniew Papiernik chciałby ją zakończyć również w 2018 roku, na razie nie chce jednak podawać konkretnego terminu.

Nadchodzący weekend zapowiada wiele emocji. Zadowoleni będą zwłaszcza entuzjaści teatru i miłośnicy literatury. Nie zabraknie też sportowych akcentów i okazji do refleksji.

Zarząd Dróg i Komunikacji w Tarnowie przekazał kolejne place budowy wykonawcom. Prace prowadzone są obecnie na ul. Mehoffera, przy ul. Lelewela, Sadowej, a także przy ul. Sióstr Czarneckich i Olszewskiego. Koszt inwestycji to ponad 170 tys. złotych.

Blisko 80 osób – osadzonych w Zakładzie Karnym w Tarnowie – Mościcach i w Zakładzie Karnym w Tarnowie oraz skazanych przez sąd na karę ograniczenia wolności będzie w 2018 roku wykonywać nieodpłatne prace społecznie użyteczne na rzecz tarnowskiego samorządu. - Praca, w szczególności wykonywana na rzecz domów pomocy społecznej  to jedno z podstawowych narzędzi resocjalizacji, czyli przywracania społeczeństwu ludzi, którzy u nas przebywają – podkreśla major Dariusz Reszka, Dyrektor Zakładu Karnego w Tarnowie – Mościcach.

Tarnowianin Bronisław Ludwik Peschak świętuje dziś setne urodziny. Jubilat podkreśla, że nie ma recepty na długowieczność. - To wyjątkowe, że dożyłem takiego wieku, nie każdemu się to udaje.  Myślę, że mam szczęście  – mówi jubilat, który list z gratulacjami odebrał m.in. od prezydenta Tarnowa Romana Ciepieli.

Najwyższe w dotychczasowej historii samorządu wydatki na inwestycje zaplanowano w projekcie budżetu Tarnowa na rok 2018. W sumie na ten cel planuje się ponad 233 mln zł, z czego 60 mln to pozyskane już przez miasto dofinansowanie ze źródeł zewnętrznych. – Na inwestycje przeznaczamy aż jedną trzecia budżetu, co oznacza bardzo silny impuls rozwojowy dla miasta – komentuje Roman Ciepiela, prezydent Tarnowa.

 

Tarnowski camping „Pod Jabłoniami” po raz czwarty z rzędu uzyskał tytuł „Mister Camping 2017”, zajmując pierwsze miejsce w konkursie na najlepszy camping w Polsce.

Kontrakt na dostawę 21 nowoczesnych autobusów, zasilanych sprężonym gazem CNG, wart 21,5 miliona złotych został dziś podpisany przez prezesa Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Tarnowie, Jerzego Wiatra i Andrzeja Jaworskiego, dyrektora sprzedaży firny Scania, która wygrała w przetargu na dostawę autobusów.  - To największa dostawa pojazdów na napędy alternatywne w Polsce, realizowana przez Scanię – podkreśla Andrzej Jaworski.

 

Na okres Bożego Narodzenia zaplanowano premierę albumu „Christmas time” Dziewczęcego Chóru Katedralnego „Puellae Orantes". Świąteczny krążek jest dziesiątą płytą tarnowskiego zespołu. Materiał z płyty chór zaprezentuje podczas trzech koncertów promujących album.