Nagroda ks. Stanisława Musiała dla Adama Bartosza

W piątek, 1 marca w Urzędzie Miasta Krakowa wręczone zostaną Nagrody im. ks. Stanisława Musiała, przyznawane osobom zasłużonym dla dialogu chrześcijańsko-żydowskiego i polsko-żydowskiego. Jednym z dwóch jej laureatów za rok 2018 został muzealnik, prezes Komitetu Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej w Tarnowie, Adam Bartosz.

Adam Bartosz, który wyróżniony został za podejmowanie inicjatyw społecznych na rzecz pojednania, jest współzałożycielem i prezesem Komitetu Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej w Tarnowie. Jako wieloletni dyrektor tarnowskiego Muzeum Okręgowego szczególnie intensywnie zajmował się upowszechnianiem wiedzy o historii galicyjskich Żydów oraz ich zagładzie. W Tarnowie i okolicach można zobaczyć wiele wymiernych efektów jego działalności. Opracował m.in. dwa szlaki turystyczne: po żydowskich zabytkach Tarnowa i po cmentarzu żydowskim. Z jego inicjatywy tarnowski cmentarz został uporządkowany, a w 2017 roku rozpoczęto realizację dużego projektu jego renowacji. Kierował też renowacją miejsca nazistowskiej zbrodni dokonanej na tarnowskich Żydach w Zbylitowskiej Górze oraz remontami cmentarzy żydowskich w Pilźnie, Brzostku, Gorlicach i Rzepienniku Strzyżewskim. Jego osiągnięciem są również coroczne "Dni Pamięci Żydów Tarnowskich". Na swoim koncie ma kilkadziesiąt artykułów o tematyce żydowskiej, a także wiele publikacji książkowych.

Nagrodę ustanowił Klub Chrześcijan i Żydów „Przymierze”. Jej fundatorami są rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego, prezydent Miasta Krakowa i gmina wyznaniowa żydowska w Krakowie. Wyboru laureatów dokonuje kapituła, której przewodniczy rektor UJ. W tym roku, oprócz Adama Bartosza postanowiła ona nagrodzić – za twórczość promującą ducha dialogu oraz współpracy chrześcijańsko-żydowskiej i polsko-żydowskiej – teologa, biblistę, prymasa-seniora, arcybiskupa Henryka Muszyńskiego.

(sm)