O biznesowym potencjale Tarnowa podczas Forum Innowacji
Ponad 400 uczestników, 80 start-upów i 40 paneli dyskusyjnych – w Tarnowie trwa Forum Innowacji. Tegoroczna edycja jest m.in. okazją, by dyskutować o lokowaniu firm sektora firm nowoczesnych usług biznesowych w miastach średnich. – Podczas forum poszukujemy odpowiedzi na pytanie, jak będzie wyglądał nasz świat w przyszłości – wyjaśnia Zygmunt Berdychowski, prezes Instytutu Studiów Wschodnich, współorganizator wydarzenia.
– Szukając rozwiązań technicznych, trzeba równocześnie rozmawiać o zmianach organizacyjnych, a także o kwestiach finansowania. Będziemy dyskutować też o tym, w jaki sposób tak duży organizm jak miasto, może się rozwijać. Gdzie szukać swojej niszy rozwojowej - czy jest to obsługa innych przedsiębiorstw, czy są to usługi outsourcingowe.Tarnowskie spotkania pokazują, ze należy rozmawiać o innowacjach, należy wspierać innowatorów. Jeśli jakiekolwiek pomysł tutaj zauważony rozwiąże jakiś problem społeczny, gospodarczy, to będzie nasz mały wkład w rozwój naszej polskiej gospodarki – mówił podczas otwarcia forum Roman Ciepiela, prezydent Tarnowa.
Czy sektor nowoczesnych usług biznesowych może stać się nową specjalizacją Tarnowa? Na to pytanie starano się odpowiedzieć w związku z wynikami raportu ABSL, opublikowanego 7 marca. Wskazywano w nim, że Tarnów ma duży potencjał w zakresie obsługi inwestorów z nowych branż. – Tarnów jest wyjątkowo rozwinięty jeśli chodzi o obsługę inwestora, jest duża świadomość branży BPO. Tarnów nie potrzebuje wsparcia z programu POWER. Wolimy wspierać miasto w wydarzeniach branżowych – komentowała Julita Wilczek, zastępca dyrektora Departamentu Innowacji w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii.
O tym, jakie zmiany nastąpiły w ciągu ostatnich lat w biznesie, mówił Jacek Bielawski z Krakowskiego Parku Technologicznego: – Skończyły się czasy, że inwestorzy do nas pukali, bo jesteśmy krajem taniej siły roboczej, bo jest wiele miejsca na inwestycje. Miejsca tak dużo nie ma, konkurencja jest ogromna, inwestycje się zmieniają, polegają głownie na znajdowaniu miejsc, gdzie są talenty, gdzie są odpowiednie zasoby ludzkie. Obecnie trzeba się skupić na aktywnej działalności względem inwestora, pokazaniu takich alternatyw. Jeśli mamy zasoby ludzkie, to są one olejem napędowym inwestycji.
Jaki będzie Tarnów w 2030 roku? – Miasto ma pewne uwarunkowania, których nie można zresetować. Jeżeli chcemy stworzyć dobre warunki do pracy, dobre perspektywy, to trzeba wykonać pracę na kilku poziomach. Po pierwsze trzeba zadbać o edukację. Do tego dobre warunki do życia, czego przykładem może być ciekawa oferta kulturalna Tarnowa, nieustępująca większym miastom. Oferta na spędzanie wolnego czasu, uprawiania sportu – wyliczał prezydent Roman Ciepiela.
Przypomnijmy, że podczas forum poznamy zwycięzców konkursów Start-up Award, Robot Show. Nowością jest Hackathon, czyli 36-godzinny maraton programowania. Bierze w nim udział 40 programistów, którzy w czteroosobowych zespołach tworzą aplikacje. Dla autorów najlepszej aplikacji przewidziano nagrodę w wysokości 12 tys. zł.
(ww)