Posprzątają Marcinkę już drugi raz

W niedzielę, 7 kwietnia, wolontariusze posprzątają Górę św. Marcina. Pierwszą taką akcję przeprowadzili w zeszłym roku. – Będzie co robić, dlatego zapraszamy wszystkich, którzy chcieliby nam pomóc – mówi Katarzyna Zych, organizatorka akcji, nauczycielka języka angielskiego z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Tarnowie. Zbiórka dla chętnych o godzinie 9.30 w Parku Biegowym na Marcince, w pobliżu siłowni i budynku Sokoła.

Wolontariusze, którzy chcą zebrać śmieci z Góry św. Marcina to głównie tarnowscy biegacze. - Spędzamy na Marcince dużo czasu. To świetny teren do treningów biegowych i piękne miejsce, ale bardzo przykro jest patrzeć na leżące wszędzie śmieci – mówi Katarzyna Zych i dodaje, że to stały problem. Odwiedzający ruiny zamku zostawiają butelki i puszki, a sprzątający Marcinkę rok temu znaleźli też dużo odpadów wielkogabarytowych - łóżek, materacy czy opon od traktorów. - Mieliśmy wtedy nadzieję, że nasz przykład coś zmieni, niestety już dwa dni po porządkach znów było brudno. Ale organizuję drugą edycję sprzątania Góry św. Marcina, bo uważam, że warto. No i przecież to jest nasze miasto! - podkreśla Katarzyna Zych. Jak mówi - nadzieję na zmianę złych nawyków daje też nowa moda na filmowanie tego typu akcji, oznaczanie filmów specjalnymi hasztagami i umieszczanie ich w sieci. Możliwe, że i w Tarnowie 7 kwietnia powstanie taki film. Tegoroczne wiosenne porządki na Marcince będą prowadzone w Parku Biegowym, lesie i na zamkowych ruinach.

Ubiegłoroczną akcję wsparło Stowarzyszenie Sportowe Sokół Tarnów, które zaopatrzyło sprzątających w worki na śmieci, rękawiczki i gorącą herbatę. Firma „Zdrowy Projekt” przygotowała poczęstunek. Przy akcjach porządkowania Góry św. Marcina miejskie służby bezpłatnie odbierają i zwożą zapakowane w worki zebrane śmieci. Nie mogą sprzątać, bo teren Marcinki formalnie nie jest miejską własnością i nie można inwestować w niego pieniędzy publicznych. Miasto walczy w sądzie o prawo własności ruin zamku.

Rok temu, także 7 kwietnia, Górę św. Marcina sprzątało 30 ochotników. Nie licząc odpadów wielkogabarytowych zebranymi śmieciami wypełnili 90 dużych worków.

(dm)