Poznaliśmy tarnowskich Juniorów Biznesu
„Nowatorska przyszłość” to zwycięski projekt Magdaleny Madejskiej, która wygrała I edycję Tarnowskiego Juniora Biznesu i otrzymała w nagrodę 2 tys. złotych. Uczniowie tarnowskich szkół, którzy wzięli udział w konkursie, musieli zmierzyć się z projektem biznesplanu przedstawiającego pomysł na firmę, uwzględniając lokalne uwarunkowania rynku. Nagrody pieniężne i rzeczowe, których łączna wartość wyniosła 11 tys. złotych, wręczono podczas uroczystej gali 17 czerwca w Sali Lustrzanej.
– Jeśli chcemy myśleć o przyszłości w jasnych barwach, to musimy sobie wyobrazić, że Tarnów jest miastem ludzi przedsiębiorczych, ludzi którzy potrafią myśleć o rozwoju gospodarki, ale w kategorii własnego biznesu – podkreślał prezydent Roman Ciepiela podczas gali Tarnowskiego Juniora Biznesu. Uczestnicy musieli wykazać się kreatywnością, uwzględniając m.in. specyfikę branży funkcjonującej na lokalnym rynku. Konkurs miał na celu aktywizację młodych tak, by w przyszłości zdecydowali się na prowadzenie własnej firmy. – Wszystkie przedstawione pomysły były bardzo przemyślane. Musieliśmy wybrać, który zaprezentowany projekt był najbardziej realny pod względem ekonomicznym – tłumaczył Piotr Augustyński, zastępca prezydenta Tarnowa ds. rozwoju gospodarczego.
Nagrodzone projekty dotyczyły różnych dziedzin biznesu. Pojawiły się biznesplany na prowadzenie gospodarstwa agroturystycznego, salonu urody dla czworonogów, a nawet zakładu astrologii i sklepu ezoterycznego.
Najlepszy okazał się projekt Magdaleny Madejskiej, reprezentującej Zespół Szkół Techniczno-Zawodowych. Laureatka skupiła się na pomyśle prowadzenia zakładu fryzjerskiego skierowanego do dzieci. Przedstawiona koncepcja opierała się na świadczeniu usług z myślą o potrzebach najmłodszych. Drugie miejsce i nagroda w wysokości 1,5 tys. zł trafiła do Wiktorii Partyki z III Liceum Ogólnokształcącego. Uczennica postawiła na projekt utworzenia kina studyjnego, w którym Tarnowianie mieliby okazję obejrzeć największe arcydzieła kina.
Na podium znalazł się również Sebastian Kucharzyk, który przedstawił pomysł utworzenia firmy świadczącej usługi w zakresie sprzedaży, wypożyczania i serwisowania rowerów. Głównym założeniem projektu było stworzenie stacjonarnych stacji wypożyczania rowerów rozmieszczonych w strategicznych punktach Tarnowa, które pozwolą mieszkańcom na szybkie przemieszczanie się w ruchu ulicznym. –Zaprezentowałem pomysł opierający się na trendach ogólnopolskich. Badałem lokalny rynek, nie tylko przeprowadzając ankiety, ale również chodząc od sklepu do sklepu wypytując ich właścicieli. Wszystko po to, by dowiedzieć się o realności planowanego przedsięwzięcia – opowiadał Sebastian z IV LO, który za biznesplan „Bike Planet” otrzymał 1 tys. złotych.
Tarnowskiego Juniora Biznesu wybrało jury obradujące w składzie: Piotr Augustyński zastępca prezydenta Tarnowa ds. rozwoju gospodarczego, Rafał Działowski, prezes Tarnowskiego Klastera Przemysłowego, Leszek Nowicki, prezes Tarnowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego oraz Agnieszka Batko, dyrektor Wydziału Obsługi Przedsiębiorców w Urzędzie Miasta.
I miejsce: „Nowatorska Przyszłość” – Magdalena Madejska, Zespół Szkół Techniczno-Zawodowych
II miejsce: „Kino Studyjne Alternatywy” – Wiktoria Partyka, III LO
III miejsce: „Bike Planet” – Sebastian Kucharzyk, IV LO
IV miejsce: „”Zakład Astrologii i Sklep Ezoteryczny Trojan” – Angelika Babiarz, XVI LO
V miejsce: „Salon urody dla Psów-Pudelkowy Zawrót Głowy” – Klaudia Mróz, III LO
VI miejsce: „Biznes Plan Żłobka” – Magdalena Piątek, I LO
(ww)