<Zaprogramuj_Tarnów/> - Hackathon czas zacząć!

Czy w 36 godzin da się skutecznie rozwiązać problem w mieście? Czy aplikacje mobilne są rozwiązaniem, które pomaga funkcjonować we współczesnym świecie? A może to właśnie inteligentne rozwiązania mobilne są wsparciem jakiego oczekują mieszkańcy i turyści odwiedzający Tarnów? Na te pytania odpowiedź spróbuje znaleźć 40 młodych programistów, którzy dziś rozpoczęli trwający 36 maraton programowania. Na laureatów czeka nagroda w wysokości 12 000 zł!

Tego rodzaju konkursy, poza weryfikacją zdolności programistycznych, sprawdzają również umiejętność elastycznego dostosowywania możliwości rozwiązań mobilnych, weryfikują kreatywność twórców i pozwalają na wdrożenie ciekawych rozwiązań. - Jest to takie wydarzenie, którego jeszcze w Tarnowie nie mieliśmy. Ideą Hackathonu jest znalezienie mobilnego rozwiązania, które wspierałoby usługi oferowane przez miasto, albo ułatwiało życie mieszkańcom, czyli szeroko pojęta idea smart city, integrująca dotychczasowe systemy. Z drugiej strony może to być pomysł, na który nigdy byśmy nie wpadli w Urzędzie Miasta, dlatego warto sięgać po pomysły młodych osób, które z dystansem i z innej perspektywy patrzą na miasto i na jego problemy - mówi Łukasz Blacha, zastępca dyrektora Wydziału Rozwoju Gospodarczego w Urzędzie Miasta Tarnowa.

Dziś 10 czteroosobowych drużyn reprezentujących: PWSZ w Tarnowie, AGH Kraków, Politechnikę Krakowską, Zespół Szkół Mechaniczno-Elektrycznych w Tarnowie, Zespół Szkół Łączności w Krakowie oraz grupę programistów niezrzeszonych, rozpoczęło prace nad inteligentnymi rozwiązaniami dla miasta. Co istotne, w pierwszym Hanckathonie tarnowskim bierze udział prawie 30 programistów z Tarnowa, co pokazuje potencjał, jaki rozwijany jest wśród uczniów i studentów.

Przez cały czas trwania Hackathonu uczestnicy mogą korzystać z pomocy mentorów m.in. pracowników Urzędu Miasta Tarnowa, miejskich jednostek, czy PWSZ w Tarnowie. – Jednym z pomysłów dzisiejszego wydarzenia jest „zaprogramowanie Tarnowa” pod kątem atrakcyjności turystycznej. Będziemy podpowiadać, co w mieście warto zobaczyć, na co zwrócić uwagę, jaka jest promocja Tarnowa… Będziemy pomagać uczestnikom zrobić coś ciekawego dla mieszkańców naszego miasta i dla odwiedzających go turystów – wyjaśnia Marcin Pałach, dyrektor Tarnowskiego Centrum Informacji i jeden z tegorocznych mentorów.

Prezentacja prac konkursowych zostanie przedstawiona Jury konkursu w drugim dniu Forum Innowacji, 16 kwietnia. - Zostawiamy dowolność jeśli chodzi o technikę programowania, uczestnicy mogą się natomiast do mnie zgłaszać w zakresie oceny pomysłu – czy jest on możliwy do zrealizowania, czy miasto dysponuje odpowiednimi danymi. Weryfikuję proponowane rozwiązania pod kątem dotychczasowych miejskich wdrożeń, oceniam także ich funkcjonalność – mówi Tomasz Rożeń, zastępca dyrektora Wydziału Informatyzacji Urzędu Miasta Tarnowa, pełniący funkcję mentora. Opisy i prezentacje wszystkich prac zostaną również przedstawione mieszkańcom Tarnowa na www.tarnow.pl i w mediach społecznościowych.

Głównym organizatorem Hackathonu <Zaprogramuj_Tarnów/> jest Wydział Rozwoju Gospodarczego Urzędu Miasta Tarnowa, a współorganizatorami: Instytut Studiów Wschodnich, Zakład Informatyki PWSZ w Tarnowie, Krakowski Park Technologiczny oraz tarnowska firma Gate-Software Sp. z o.o., która dla wyróżniających się programistów zaproponuje płatne staże oraz miejsca pracy.

(łb, lb)