TARNÓW / Miasto / Aktualności tarnowskie

Z okazji Dni Miasta w tarnowskim teatrze będzie można od jutra oglądać wystawę porcelanowych lalek z kolekcji tarnowianki, Teresy Waydowicz. Lalki, zbierane od 25 lat, pochodzą z całego świata - Europy, Kostaryki, Kanady, Japonii i Chin. Najbardziej wyjątkowe z nich wyprodukowano w limitowanych seriach i liczba ich egzemplarzy na całym świecie nie przekracza kilkunastu sztuk.

Po raz dziesiąty wyróżniono najlepszych uczniów, nagradzając ich tytułem Prymusa Tarnowa. W tym gronie znalazło się 50. uczniów tarnowskich szkół. – Jesteście najlepszymi z najlepszych w swoich szkołach. To nie wzięło się z niczego innego, tylko z waszych talentów i waszej pracy – podkreślał prezydent Roman Ciepiela podczas miejskiego zakończenia roku, które odbyło się dzisiaj, 21 czerwca, w tarnowskim teatrze.

W piątek, 23 czerwca, w centrum Tarnowa staną kosze z książkami. Każdy będzie mógł wybrać z nich coś dla siebie lub zostawić przeczytaną już książkę dla innych chętnych. To kolejna odsłona akcji „Wędrujące książki – uliczny bookcrossing”, organizowanej przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Tarnowie z okazji Dni Tarnowa. - Chodzi o to, żeby dzielić się przeczytanymi już książkami z innymi - zachęca dyrektor biblioteki, Ewa Stańczyk.

 

Wydział Kryminalny Komendy Miejskiej Policji w Tarnowie prosi o pomoc w zidentyfikowaniu sprawcy napadu na policjanta. Funkcjonariusz został raniony nożem, w nocy 15 czerwca 2017 roku, na alei Jana Pawła II w Tarnowie, w rejonie stacji paliw.

 

 

Tarnów uzyskał blisko 10 milionów złotych unijnej dotacji na przebudowę ulicy Spokojnej. Trwa przygotowywanie postępowania przetargowego, możliwe jest, że prace rozpoczną się jeszcze w tym roku.

 

Komunikat prezydenta Miasta Tarnowa:

W związku z planowanym na najbliższy poniedziałek, 26 czerwca, rozpoczęciem przez PKP PLK przebudowy wiaduktu kolejowego na ulicy Gumniskiej, koniecznością jej zamknięcia i wprowadzenia zmian w ruchu, poprosiliśmy przedstawicieli kolei o zajęcie stanowiska w sprawie trwających w Tarnowie remontów infrastruktury kolejowej. Przedłużające się prace PKP PLK tłumaczy między innymi koniecznością wykonania dodatkowych robót, związanych z przeszkodami technicznymi, na które natrafiono już w czasie remontów, a które wcześniej nie były możliwe do przewidzenia, takimi jak wysoki poziom wód gruntowych, nieujawniony w postępowaniu przetargowym, kolizjami z infrastrukturą podziemną, której nie zaznaczono na mapach, wydłużaniem przetargów z powodu odwołań wykonawców, uczestniczących
w postępowaniu przetargowym i koniecznością ogłaszania przetargów na dodatkowe prace, koniecznością uzgodnień z dużą liczbą podmiotów na etapie uzyskiwania decyzji administracyjnych i narzucaniem przez nich warunków oraz protestami właścicieli działek.

 

Poniżej publikujemy w całości i bez zmian odpowiedzi, przekazane przez dyrektora projektu, Rafała Pietrończyka z PKP PLK S.A.

 

Z powodu realizowanej przez PKP PLK przebudowy wiaduktu 26 czerwca ulica Gumniska zostanie całkowicie zamknięta dla ruchu kołowego pod wiaduktem kolejowym - Będzie to sytuacja trudna dla mieszkańców i kierowców, dlatego proponujemy takie zmiany w organizacji ruchu, aby zminimalizować uciążliwe skutki remontu. Również w tym celu przekonaliśmy kolej do przesunięcie rozpoczęcia prac na Gumniskiej o tydzień, do czasu rozpoczęcia wakacji – podkreśla prezydent Tarnowa, Roman Ciepiela.

Skutkiem nowelizacji ustawy o ochronie przyrody są obowiązujące od soboty 17 czerwca nowe przepisy w zakresie usuwania drzew. Nie pozwalają one na pełną dowolność przy wycince nie związanej z działalnością gospodarczą, jak miało to miejsce w pierwszych miesiącach roku.

Chcesz zabrać głos dotyczący kultury w mieście? Masz taką możliwość – wystarczy wypełnić anonimową ankietę. W badaniu można wziąć udział do 25 czerwca.