TARNÓW / Miasto / Aktualności tarnowskie

Blisko cztery tysiące złotych kosztował przeprowadzony pod koniec listopada remont trzech niesprawnych syren alarmowych, wchodzących w skład Systemu Ostrzegania o Zagrożeniach na ternie miasta Tarnowa. - Syreny są niezbędne, bo wciąż, mimo rozwoju nowych technologii łączności, takich jak Internet czy telefonia komórkowa, to syreny są głównym narzędziem alarmowania i ostrzegania o zagrożeniach. Zwracają uwagę – Katarzyna Łącka–Sutkowska, dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa Publicznego Urzędu Miasta Tarnowa.

 

 

W najbliższy poniedziałek, 11 grudnia, odbędzie się dyskusja publiczna nad rozwiązaniami, przyjętymi w projekcie planu zagospodarowania przestrzennego terenu dawnego Owintaru i jego okolic. - Spotkanie ma służyć wyjaśnieniu wszelkich wątpliwości w tej sprawie – mówi Marek Maślanka z Wydziału Planowania Przestrzennego Urzędu Miasta Tarnowa.

Blisko 900 dzieci, reprezentujących najstarsze grupy wszystkich tarnowskich przedszkoli, wspólnie z świętym Mikołajem ubierało dzisiaj prawdziwe choinki na rynku. Zwyczaj ten ma w Tarnowie już kilkunastoletnią tradycję, sięga bowiem początku XXI wieku, a dokładnie roku 2001. Wykonane przez dzieci ozdoby mają w tym roku kształt dużych, kolorowych cukierków.

Prezydent Tarnowa, Roman Ciepiela, podpisał dziś umowę na wynoszące blisko osiem milionów złotych unijne dofinansowanie do projektu wymiany palenisk węglowych. Dzięki temu w ciągu trzech lat w Tarnowie zlikwidowanych zostanie 600 przestarzałych pieców i kotłów.  - Dla walki ze smogiem ma to ogromne znaczenie – podkreśla prezydent miasta.

 

Trzydzieści nowych miejsc parkingowych oddanych zostanie w przyszłym roku do dyspozycji tarnowskich kierowców na parkingu przy ul. Szkotnik. Parking ten przeznaczony będzie dla samochodów osobowych.

W najbliższym czasie planowane jest zakończenie kolejnego etapu prac przy rozbudowie Strefy Aktywności Tarnowian, zlokalizowanej przy ul. Czerwonych Klonów między Centrum Sztuki Mościce, a boiskiem lekkoatletycznym. W jego ramach wykonywane jest oświetlenie wzdłuż alejki, przeprowadzony zostanie również montaż zestawu do street workoutu. Całkowity koszt tych inwestycji to blisko 70 tys. złotych.

Umowa opiewająca na ponad 17 milionów złotych dofinansowania na integrację transportu publicznego w Tarnowie została dziś podpisana przez wicemarszałka Małopolski, Stanisława Sorysa i prezydenta Tarnowa, Romana Ciepielę. - Skorzystają zarówno mieszkańcy miasta, jak i wszyscy, przyjeżdżający do Tarnowa do pracy czy  po usługi w sferze społecznej, gospodarczej  czy kulturalnej - podkreśla prezydent miasta.

W najbliższą sobotę, 9 grudnia, odbędzie się obywatelskie wysłuchanie publiczne w sprawie projektu zmian w ustawach, związanych z wyborami samorządowymi. Spotkanie w Warszawie, w budynku dawnej Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego przy ulicy Krakowskie Przedmieście 26/28 organizuje Związek Miast Polskich, do którego należy również Tarnów. Do udziału w wysłuchaniu można się zgłaszać do jutra, do godziny 12.00.

 

 

 

„Być rodzicem. Jak zadbać o zdrowy rozwój dziecka” – konferencja pod takim hasłem odbędzie się już 9 grudnia w auli Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie. Jak zapewniają organizatorzy – Stowarzyszenie „Mamy Tarnów” – konferencja ma charakter otwarty, a wstęp na nią jest wolny.

Ekologiczny dodatek do węgla, zmniejszający ilość szkodliwych pyłów, powstających podczas spalania i emitowanych do atmosfery, mierniki do monitorowania jakości powietrza i specjalistyczna sonda do wykrywaczy metali to projekty, nagrodzone w tegorocznej, drugiej edycji konkursu „Tarnowska Innowacja”, promującego nowatorskie, nieschematyczne usługi, procesy i metody marketingowe lub organizacyjne.  – To nagroda dla osób, które  myślą o przyszłości w sposób absolutnie innowacyjny i  działają tak, aby zmieniać rzeczywistość – podkreślał prezydent Tarnowa, Roman Ciepiela, otwierając wczorajszą, finałową galę  konkursu.