Hiszpanki i Szwajcarzy najlepsi na piasku - TARNÓW - Polski Biegun Ciepła

Hiszpanki i Szwajcarzy najlepsi na piasku

Podczas tarnowskiej części III Igrzysk Europejskich Kraków-Małopolska 2023, na Tarnów Beach Arena zakończyła się wczoraj rywalizacja w plażowej piłce nożnej. Mistrzowskie tytuły wywalczyły zespoły Hiszpanii (kobiety) i Szwajcarii (mężczyźni). Dzisiaj ostatnie mecze, decydujące o złotych medalach rozegrają w Arenie Jaskółka Tarnów badmintoniści.

W turniejach plażowej piłki nożnej, zwycięstwa odniesione w pierwszym dniu rywalizacji okazały się dla obu naszych reprezentacji jedynymi. W zmaganiach kobiet, reprezentantki Polski były o krok od medalu, we wczorajszym spotkaniu o trzecie miejsce, po rzutach karnych przegrywając z Portugalią. Mecz rozpoczął się po myśli Polek, które w 3 min objęły prowadzenie po strzale Katarzyny Nowak. Na kolejne trafienia czekać trzeba było do końca drugiej kwarty. W 22 min do remisu doprowadziła Ema Toscano, a minutę później drugą bramkę dla Polski zdobyła Dominika Dewicka. W 25 min na listę strzelczyń wpisała się Ines Cruz i mecz zakończył się rezultatem 2-2 (0-1, 1-1, 1-0, 0-0). O brązowym medalu decydowały więc rzuty karne, które skuteczniej wykonywały Portugalki, zwyciężając 3-0.

Złoty medal przypadł w udziale ekipie Hiszpanii, która w finale po rzutach karnych pokonała Ukrainę. W regulaminowym czasie mecz ten zakończył się wynikiem 1-1 (0-0, 0-0, 1-1), a w dogrywce obie drużyny strzeliły po jednej bramce. Rzuty karne lepiej wykonywały natomiast piłkarki z Półwyspu Iberyjskiego, wygrywając 5-3.

U mężczyzn mistrzowski tytuł wywalczyli Szwajcarzy. W decydującym spotkaniu zrewanżowali się oni Włochom za porażkę w spotkaniu eliminacyjnym, pokonując ich 5-2 (2-1, 0-0, 3-1). W „małym” finale do wyłonienia zwycięzcy potrzebne były rzuty karne, mecz Portugalia – Hiszpania po dogrywce zakończył się bowiem remisem 5-5 (1-1, 3-3, 1-1, 0-0). Stałe fragmenty gry lepiej wykonywali Hiszpanie (2-0) i to oni zdobyli brązowy medal. W meczu o piąte miejsce, Azerbejdżan wygrał 4-2 (1-0, 3-1, 0-1) z Mołdawią.

W meczu o siódmą lokatę zmierzyły się reprezentacje Polski i Ukrainy. Po dwóch bezbramkowych tercjach, w 26 min wynik otworzył Mateusz Kiklaisz. Trzy minuty później prowadzenie naszej drużyny podwyższył Wiktor Ziober, potem między słupki trafiali jednak już tylko Ukraińcy. W 29 min kontaktową bramkę dla naszych wschodnich sąsiadów zdobył Ivan Glutskyi, a w 35 i 36 min, polskiego bramkarza Macieja Marciniaka pokonał Maksym Voitok. Polska zakończyła więc rywalizację na ostatniej, ósmej pozycji.

***

W turnieju badmintona poznaliśmy zdobywców dwóch pierwszych złotych medali. W deblu kobiet zdobyły je Bułgarki Gabriela Stoeva – Stefani Stoeva, w finale pokonując 2-0 (21-7, 21-17) holenderską parę Debora Jille – Cheryl Seinen (brązowe medale wywalczyły Francuzki Margot Lambert – Anne Tran oraz Niemki Linda Efler – Isabel Lohau).

Mistrzami Igrzysk w deblu mężczyzn zostali natomiast Duńczycy Anders Skaarup Rasmussen i Kim Astrup, w meczu o złoty medal wygrywając 2-1 (21-15, 19-21, 21-19) z brytyjskim duetem Ben Lane - Sean Vendy. Brązowe medale zapewniły sobie pary: Christo Popov – Toma Junior Popov (Francja) oraz Alexander Dunn – Adam Hall (Wielka Brytania).

Wczorajsze pojedynki wyłoniły też pozostałych finalistów, którzy dzisiaj w ostatnim dniu Igrzysk zagrają o złote medale w grze pojedynczej oraz w mikście. Rywalizacja ta rozpocznie się o godz. 12, a jako pierwsze na korcie pojawią się pary mieszane: Thom Gicquel – Delphine Delrue (Francja) oraz Robin Tabeling – Selena Piek (Holandia). Po zakończeniu tego meczu rozpocznie się finał singla kobiet, w którym Hiszpanka Carolina Martin zmierzy się z Dunką Mią Blichfeldt. Ostatnim akordem tarnowskiej części III Igrzysk Europejskich Kraków-Małopolska 2023 będzie finał gry pojedynczej mężczyzn: Viktor Axelsen (Dania) – Christo Popov (Francja).