Cygański festiwal na zakończenie lata
„Roma. Cygańskie Lato” to nowa festiwalowa propozycja, która pojawiła się w kalendarzu tarnowskich imprez. Podczas trzydniowej imprezy w Amfiteatrze Letnim, 23-25 sierpnia, zaplanowano koncerty muzyki romskiej, pokaz filmowy, a także konferencję naukową. – Mamy nadzieję, że festiwal na stałe zagości w naszym mieście. Bardzo często mówi się o tym, że Tarnów był miastem wielokulturowym. Teraz próbujemy do tego wrócić i wyjaśnić, na czym ta wielokulturowość polegała – tłumaczy Tomasz Kapturkiewicz, dyrektor TCK.
Mocną stroną festiwalu mają być koncerty plenerowe odbywające się w amfiteatrze. – Chcemy zaproponować muzykę, która dotąd nie była szeroko prezentowana w Tarnowie. Jest to muzyka spod szyldu gypsy jazz, znana też jako paryski swing. To nie są typowe rytmy cygańskie, to bardzo wysublimowany rodzaj muzyki – wyjaśnia Tomasz Kapturkiewicz. Przed tarnowską publicznością wystąpią zarówno polskie, jak i zagraniczne gwiazdy. Jako pierwszy zaprezentuje się krakowski Hot Swing.Repertuar zespołu obejmuje utwory Django Reinhardta i Stephana Grappellego, standardy jazzowe oraz polskie i światowe kompozycje utrzymane w stylu Hot Club de France. Początek tego koncertu w sobotę o godz. 19. Tego samego wieczoru, o godz. 20:15 na scenie pojawi się grupa SWGSQ, czyli Siergiej Wowkotrub Gypsy Swing Quartet. Na repertuar zespołu składają się nie tylko standardy gypsy swingu, ale i znane przeboje muzyki rozrywkowej i filmowej. Dzień później, w niedzielę o godz. 20 zaplanowano koncert Joscho Stephana, niemieckiego wirtuoza gitary. Jego styl określany jest mianem gypsy jazz lub gypsy swinging guitar. Artysta zwany jest też często następcą legendarnego Django Reinhardta.
Podczas festiwalu w amfiteatrze zostanie też wyświetlony legendarny już film Emira Kosturicy. „Czarny kot, biały kot”, bo o nim mowa, również pełen jest romskich akcentów, przede wszystkim cygańskiej muzyki. Kino plenerowe zaplanowano w piątek, 23 sierpnia o godz. 20. Będą też atrakcje dla najmłodszych uczestników festiwalu. W sobotę w amfiteatrze od godz. 11 do 14 odbędą się warsztaty robienia biżuterii cygańskiej.
W ramach wydarzenia zaplanowano konferencję naukową „Na bister. Sytuacja Romów w Europie”. – Konferencja będzie podsumowaniem naszej wiedzy na temat zagłady Romów – wyjaśnia Adam Bartosz, cyganolog i prezes Komitetu Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej. – Mamy dwa projekty, które chcemy połączyć. Jest Tabor Pamięci Romów, chcemy do niego dodać segment muzyczny, ponieważ kultura Romów kojarzy się nam bardzo mocno z muzyką – dodał Andrzej Szpunar, dyrektor Muzeum Okręgowego w Tarnowie. Rozpoczęcie konferencji w sobotę o godz. 10 w restauracji Stara Łaźnia.
W tym roku już po raz 20. z Tarnowa wyruszy Międzynarodowy Tabor Pamięci Romów. Cyganie rozpoczną wędrówkę kolorowymi wozami w piątek o godz. 17. Wyjadą tradycyjnie sprzed siedziby Muzeum Okręgowego. Z kolei na terenie stadniny koni w Klikowej zaplanowano ognisko cygańskie i koncert, które potrwają od 19 do 22.
Dodajmy, że festiwal kultury romskiej „Roma. Cygańskie Lato” to wspólny projekt Tarnowskiego Centrum Kultury, Muzeum Okręgowego w Tarnowie, a także Komitetu Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej.
(ww)