Przerwana historia WYSTAWA
Wyjątkową wystawę polskiego systemu monetarnego będzie można oglądać w Muzeum Okręgowym. Wernisaż zaplanowano 3 czerwca. Początek o godz. 18.
Celem wystawy będzie m. in. zaprezentowanie swoistego monetarnego chaosu, jaki wywołała II wojna światowa oraz jego skutków dla gospodarczego obrazu kraju i życia codziennego jego mieszkańców. Zwiedzający poznają okresy od czasów handlu wymiennego, przez tradycję mennictwa królewskiego, po współczesne, elektroniczne środki płatnicze.
W okresie międzywojennym polski złoty był silną, uznawaną na rynkach międzynarodowych walutą. Wraz z wybuchem wojny okupanci niemal od samego początku wprowadzili nowe środki płatnicze, a sytuacja w kraju zmieniła się diametralnie. Na terenach okupowanych obok złotówek zaczęły funkcjonować marki Rzeszy oraz specjalne marki wojskowe. Złotówki wycofywano sukcesywnie i w ciągu roku, od rozpoczęcia niemieckiej agresji, przestały niemal funkcjonować. Działania wojenne, prowadzone na niespotykaną dotąd skalę, doprowadziły do pojawienia się problemu tzw. psucia pieniądza. Monety brązowe i niklowe wykupywali Niemcy, uznając je za surowiec strategiczny, srebrne natomiast chowali sami posiadacze. Pieniądz zaczynał zatem na powrót posiadać charakter kruszcowy.
Wystawa zostanie zrealizowana z okazji 80. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej oraz 100. rocznicy ustanowienia złotego polskiego walutą narodową.
(ks)