Zbliża się święto żeglarskiej piosenki w Tarnowie
Zbliża się kolejne święto piosenki żeglarskiej w Tarnowie. W sobotę, 22 sierpnia, Rada Osiedla nr 1 Starówka zaprasza na „Szanty na tarnowskiej Starówce”. W Amfiteatrze Letnim zaprezentują się jedne z najlepszych w Polsce formacji w nurcie piosenki żeglarskiej – Stare Dzwony i Mechanicy Shanty. Początek imprezy o godz. 18.
„Szanty na tarnowskiej Starówce” są nawiązaniem do tradycji Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Żeglarskiej „Bezan”, który od 1986 roku przez ćwierć wieku odbywał się w Tarnowie. Przed dwoma laty szanty wróciły do wyremontowanego Amfiteatru, a zainteresowanie koncertami przeszło oczekiwania organizatorów. Wstęp na tegoroczne koncerty jest bezpłatny, a wejściówki odbierać będzie można od poniedziałku 17 sierpnia - od godz. 8 – w Tarnowskim Centrum Kultury. Z myślą o tych, którym nie uda się zdobyć wejściówek (z powodu obowiązujących zasad sanitarnych ich liczba będzie bardzo ograniczona), koncerty transmitowane będą na żywo na antenie telewizji STARnova.tv.
Grupa Stare Dzwony (the Old Bells), która zainauguruje „Szanty na tarnowskiej Starówce”, spopularyzowała w Polsce śpiewanie szantowe. Na scenie obecna jest nieustannie od początku lat 80-tych ubiegłego wieku; zadebiutowała w roku 1981 w Krakowie. Grupa wielokrotnie występowała na wszystkich najważniejszych imprezach szantowych w Polsce, a także w Anglii, Francji, Holandii, Niemczech, Szwecji, USA i Kanadzie. Większość utworów wylansowanych przez Stare Dzwony na stałe weszła do kanonu polskiej muzyki morza. Warto dodać, że równolegle do działalności w Starych Dzwonach, wszyscy członkowie formacji wydają także płyty solowe oraz udzielają się w innych szantowych projektach.
Występujący w drugiej części koncertu zespół Mechanicy Shanty, oprócz szant i piosenek żeglarskich, w swoim utworze ma także utwory z pogranicza folku irlandzkiego, muzyki bluegrass czy country. Grupa powstała w 1985 roku w Gdyni i szybko zyskała duże uznanie wśród publiczności. Jest laureatem większości festiwali pieśni żeglarskiej w Polsce (m.in. Shanties w Krakowie, Bałtyckiego Festiwalu Pieśni Morskiej w Gdyni oraz Świnoujskiego Wiatraka), koncertowała także w Finlandii, Holandii, Szwecji, Niemczech oraz USA oraz dokonała nagrań dla radia i telewizji. Jej pierwsza płyta „Mechanicy Shanty” wydana przez Polskie Nagrania była najlepiej sprzedającą się kasetą i płytą z muzyką żeglarską (do dzisiaj sprzedano jej około 90 tysięcy egzemplarzy). Zespół tworzy sześć osób mieszkających w różnych miastach. Nie przeszkadza im to jednak w regularnym spotykaniu się, graniu i śpiewaniu.
(sm)