2 miliony na promocję zdrowia
W najbliższych latach miasto wyda około 2 milionów złotych na realizację Miejskiego Programu Promocji i Profilaktyki Chorób Społecznych. Tylko w tym roku na programy zdrowotne miasto zaplanowało kwotę blisko 340 tysięcy złotych.
Przewidziano realizację programów edukacyjnych, profilaktycznych i rehabilitacyjnych. Wśród nich znajdą się programy stanowiące kontynuację działań podejmowanych w latach poprzednich oraz nowość – program profilaktyczny w zakresie raka piersi. Poniżej zamieszczamy informacje na temat tegorocznych programów zdrowotnych, a wszelkie szczegóły będzie można znaleźć w zakładce „miejskie programy zdrowotne”, zaraz po podpisaniu umów z wykonawcami. Zachęcamy do korzystania z nich.

Realizacja programów zdrowotnych w roku 2012 została podzielona na III etapy:
Etap I.
Do etapu pierwszego zakwalifikowane zostały programy zdrowotne wdrażane zarówno przez organizacje pozarządowe, jak i przez podmioty lecznicze. Konkursy na te programy zostały częściowo rozstrzygnięte w roku 2011 oraz w I kwartale roku 2012. W realizacji pozostają następujące programy:
Podmioty lecznicze
1.Program ochrony narządu żucia u dzieci do 6 roku życia uczęszczających do żłobków i przedszkoli na terenie miasta Tarnowa”
Realizacja w roku szkolnym 2011/2012. Program składa się z działań edukacyjnych oraz działań z zakresu profilaktyki wstępnej mającej na celu przede wszystkim zapobieganie próchnicy zębów oraz innym schorzeniom narządu żucia u dzieci do 6 roku życia. Program zostanie podsumowany w maju bieżącego roku.
2. „Program profilaktyki zakażeń pneumokokowych w grupie wcześniaków zamieszkałych na terenie miasta Tarnowa”
Realizacji do końca roku 2012. W ramach programu wykonywane są szczepienia przeciwko pneumokokom obejmujące dzieci urodzone poniżej 37 tygodnia ciąży (wcześniaki) z rocznika 2009, 2010 i 2011. Program ma na celu obniżenie liczby zakażeń pneumokokowych w grupie dzieci szczególnie narażonych na zachorowania (zapalenia płuc, zapalenia ucha, sepsa).
Organizacje pozarządowe
1. „Rehabilitacja i aktywizacja dorosłych”
1.1. Rehabilitacja psychofizyczna i profilaktyka wtórna kobiet po mastektomii”
Zadanie ma charakter programu rehabilitacyjno – terapeutycznego, którego celem jest pomoc „amazonkom” w powrocie do zdrowia po przebyciu choroby nowotworowej.
1.2. „Ograniczanie negatywnych skutków przewlekłych chorób narządu ruchu, lub powodujących dysfunkcję narządu ruchu - (reumatoidalne zapalenie stawów, zwyrodnienia stawów, stwardnienie rozsiane)
Zadanie ma charakter programu rehabilitacyjnego skierowanego do osób ciężko i przewlekle chorych ze znacznie częściowo ograniczoną sprawnością ruchową. Program ma pomóc w usprawnieniu i poprawie jakości życia osób rehabilitowanych. W ramach zadania wykonywana jest rehabilitacja w domu chorego oraz rehabilitacja dla osób chodzących, w siedzibie organizacji pozarządowej wykonującej program.
1.3. „Rehabilitacja i aktywizacja dorosłych – terapia neurologopedyczna u osób po przebytych urazach lub schorzeniach neurologicznych”
Program został skierowany do osób niepełnosprawnych z zaburzeniami mowy spowodowanymi przebytymi ciężkimi chorobami lub urazami.
1.4. „Rehabilitacja i aktywizacja dorosłych inwalidów słuchu”
Program ma charakter rehabilitacji społecznej przystosowującej dorosłe osoby głuche lub ze znacznym uszkodzeniem słuchu do funkcjonowania społecznego.
2. „Rehabilitacja dzieci i młodzieży
2.1. „Rehabilitacja oraz aktywizacja społeczna dzieci i młodzieży z mózgowym porażeniem dziecięcym oraz niepełnosprawnościami dziecięcymi”
Program ma charakter specjalistycznej terapii rehabilitacyjnej obejmującej 23 dzieci i młodzieży z mózgowym porażeniem dziecięcym. Celem terapii jest zwiększenie dostępu do kompleksowej terapii i rehabilitacji dzieci i młodzieży z mózgowym porażeniem dziecięcym i innymi niepełnosprawnościami sprzężonymi.
2.2. „Diagnoza i terapia uczniów niepełnosprawnych przygotowaniem do aktywnego życia społecznego”
Program ma charakter terapeutyczno – rehabilitacyjny. Celem programu jest przygotowanie uczniów niepełnosprawnych z klas integracyjnych, do aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym.
2.3. „Rehabilitacja dzieci i młodzieży – diagnoza i terapia dzieci z autyzmem i niepełnosprawnościami sprzężonymi”
Program ma charakter specjalistycznej terapii rehabilitacyjnej. Wczesna diagnoza i wykrycie deficytów rozwojowych dziecka pomagają w doborze odpowiednich form i metod pracy terapeutycznej i rewalidacyjnej. Proces terapeutyczny dostosowany jest do indywidualnych potrzeb każdego rehabilitowanego dziecka, wraz przygotowaniem odrębnego programu terapeutycznego.
2.4. „Rehabilitacja dzieci i młodzieży z wadą słuchu lub zaburzeniami sensorycznymi”
Program rehabilitacyjny obejmujący dzieci głuche i niedosłyszące pełną specjalistyczną rehabilitacją, mającą na celu stymulację prawidłowego rozwoju dziecka głuchego, lub niedosłyszącego, a także dzieci z zaburzeniami sensorycznymi.
3.„Edukacja prozdrowotna”
3.1. Działania edukacyjne w zakresie transplantacji i dawstwa szpiku kostnego oraz pozyskiwania honorowych dawców szpiku”
Głównym celem programu jest pozyskanie niespokrewnionych dawców szpiku kostnego oraz przekazanie społeczeństwu wiedzy na temat chorób nowotworowych układu krwiotwórczego i transplantacji szpiku kostnego oraz zainteresowanie.
3.2. Prowadzenie działań edukacyjnych dla osób chorych na astmę i choroby alergiczne”
Program skierowano szczególnie do osób chorych na astmę oskrzelową, POCHP oraz inne schorzenia alergiczne, zarówno dorosłych jak i młodzieży. Celem realizowanego zadania było przekazanie wiedzy uczestnikom programu w zakresie umiejętnego radzenia sobie z chorobą przewlekłą, jaką jest astma oskrzelowa w ramach kursu edukacyjnego.
4. „Program opieki domowej dla obłożnie i terminalnie chorych - prowadzenie wypożyczalni sprzętu medycznego”
W ramach programu prowadzona jest wypożyczalnia sprzętu pielęgnacyjno - leczniczego zakupionego ze środków budżetowych Gminy Miasta Tranowa, który jest niezbędny do prawidłowej opieki nad chorymi pozostającymi w stanie choroby terminalnej.
Etap II
Do etapu drugiego zakwalifikowane zostały programy zdrowotne wdrażane wyłącznie przez podmioty lecznicze. Realizacja tych programów rozpocznie się w miesiącu maju 2012 r. Będą to następujące programy:
1. „Program badań przesiewowych w kierunku wczesnego wykrywania nowotworów gruczołu krokowego oraz nowotworów jelita grubego”
Program skierowany jest do kobiet i mężczyzn 45 - 60 lat, lub 50 - 65 lata w przypadku raka jelita grubego oraz do mężczyzn powyżej 50 roku życia w przypadku raka prostaty. Działania mają na celu wczesne wykrycie choroby w populacji szczególnego ryzyka.
2. „Program szczepień ochronnych w populacji zwiększonego ryzyka – szczepienia przeciw grypie (sezonowej) u kobiet i mężczyzn od 65 roku życia”
Program skierowany jest do kobiet i mężczyzn powyżej 65 roku życia oraz podopiecznych tarnowskich domów pomocy społecznej.
3. „Edukacja i profilaktyka wspomagająca wczesne wykrywanie raka piersi u kobiet”
a. prowadzenie punktu samobadania piersi
W ramach programu prowadzona będzie edukacja kobiet w zakresie profilaktyki raka piersi oraz nauka samobadania piersi. Celem programu jest podniesienie poziomu wiedzy w zakresie epidemiologii, profilaktyki, diagnostyki i terapii raka piersi wśród mieszkanek Tarnowa.
Etap III
Realizację pozostałych programów zdrowotnych przewidziano na II półrocze bieżącego roku. Wybór podmiotów leczniczych, które będą wykonywały pozostałe programy nastąpi do końca I półrocza roku 2012. Przewidywane w tym etapie programy będą następujące:
1. „Kształtowanie prozdrowotnych postaw u przyszłych rodziców”
Program edukacyjny skierowany do rodziców i kobiet (ciężarnych) oczekujących narodzenia dziecka, biorących udział w zajęciach tzw. „szkoły rodzenia”. W ramach programu prowadzona jest edukacja zdrowotna w zakresie profilaktyki antynikotynowej oraz profilaktyki próchnicy zębów u dzieci do 3 roku życia.
2. „Podnoszenie świadomości zdrowotnej kobiet w zakresie raka szyjki macicy”
Program edukacyjny skierowano do młodzieży lub dziewcząt uczących się w ostatnich klasach szkół ponadgimnzjalnych oraz kobiet zatrudnionych w zakładach pracy funkcjonujących na terenie miasta Tarnowa (np. duże sieci handlowe) . Celem programu jest upowszechnienie wiedzy na temat czynników ryzyka rozwoju raka szyjki macicy oraz dostępnych i zalecanych metod profilaktyki raka szyjki macicy.
3. „Edukacja i profilaktyka wspomagająca wczesne wykrywanie raka piersi u kobiet” (Edukacja w szkołach ponadgimnazjalnych)
Program edukacyjny skierowano do młodzieży w tym szczególnie dziewcząt, uczennic szkół ponadgimnazjalnych. Program edukacyjny skierowano do młodzieży w łącznej liczbie 900 osób, w tym szczególnie dziewcząt, uczennic szkół ponadgimnazjalnych
4. „Zapobieganie nadwadze i otyłości oraz rozwojowi czynników ryzyka chorób krążenia u dzieci i młodzieży od 6 do 15 roku życia”
Program został przesłany do Agencji Oceny Technologii Medycznych w Warszawie, celem pozyskania opinii, mającej decydujący wpływ na ostateczną realizację programu.