71 lat temu w Pierwszym Transporcie
Mija 71 rocznica jednego z najtragiczniejszych i najsmutniejszych wydarzeń XX wieku. To tutaj, w Tarnowie, pierwszym transportem polskich więźniów do obozu KL Auschwitz, rozpoczęła się tragiczna historia obozów koncentracyjnych. Miasto pamięta o tym wydarzeniu, rokrocznie, Towarzystwo Opieki nad Oświęcimiem organizuje rocznicowe uroczystości.
14 czerwca 1940 roku 728 więźniów na tarnowskim dworcu zmuszono do stłoczenia się w towarowych wagonach, które ruszyły później w kierunku Oświęcimia. Wśród wywiezionych więźniów było wielu wybitnych tarnowian. Wystarczy wspomnieć chociażby Tadeusza Kołodzieja, wiceprezydenta Tarnowa wybranego w 1934 roku, Zdzisława Simce – geografa, nauczyciela i autora pierwszego przewodnika po naszym mieście pt. „Tarnów i jego okolice”, czy Stefana Syrka – pochodzącego z Tarnowa wybitnego żołnierza I Kompanii Kadrowej.

Podczas postoju na dworcu w Krakowie, wiezieni do Auschwitz więźniowie usłyszeli nadawany przez megafony komunikat o kapitulacji Paryża. Wiadomość ta miała załamać jadących do obozu więźniów. Stało się jednak inaczej – chęć życia zwyciężyła załamanie i zobojętnienie, wielu przetrwało. Życie wygrało ze śmiercią – mówił podczas uroczystości głównych pod Pomnikiem Pierwszego Transportu prezydent Ryszard Ścigała.