82. rocznica pierwszego transportu
Tarnów uczcił dzisiaj 82. rocznicę pierwszego transportu polskich więźniów politycznych do niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz. Uroczystości tradycyjnie odbyły się przed Pomnikiem I Transportu do KL Auschwitz.
Organizatorami wydarzenia byli: prezydent Tarnowa, Roman Ciepiela oraz Tarnowski Oddział Towarzystwa Opieki nad Oświęcimiem Pamięć o KL Auschwitz-Birkenau.
Oprócz prezydenta Romana Ciepieli i prezesa Tarnowskiego Oddziału Towarzystwa Opieki nad Oświęcimiem Pamięć o KL Auschwitz-Birkenau, Ryszarda Lisa, udział w uroczystościach wzięli m.in. posłanka Urszula Augustyn, przedstawiciele Rady Miejskiej w Tarnowie i Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu. Nie zabrakło także pocztów sztandarowych tarnowskich szkół, reprezentantów służb mundurowych, organizacji patriotycznych i kombatanckich oraz Komitetu Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej w Tarnowie.
Czternastego czerwca 1940 roku Niemcy skierowali z więzienia w Tarnowie do obozu w Auschwitz grupę 728 Polaków. Byli wśród nich żołnierze kampanii wrześniowej, członkowie podziemnych organizacji niepodległościowych, gimnazjaliści i studenci, a także niewielka grupa tarnowskich Żydów. W obozie otrzymali oni numery od 31 do 758 (pierwsze numery otrzymali przywiezieni wcześniej do Auschwitz niemieccy więźniowie kryminalni z obozu koncentracyjnego w Sachsenhausen, którzy objęli stanowiska funkcyjnych), a na okres kwarantanny umieszczono ich w budynkach dawnego Polskiego Monopolu Tytoniowego, nieopodal terenu dzisiejszego Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. Wojnę przeżyło 325 więźniów z pierwszego transportu, zginęło 292, w przypadku 111 los jest nieznany.
(sm)