84. rocznica pierwszego transportu do KL Auschwitz
W Tarnowie uczczono dzisiaj 84. rocznicę pierwszego transportu polskich więźniów politycznych do niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz. Uroczystości tradycyjnie odbyły się przed Pomnikiem I Transportu do KL Auschwitz.
Organizatorami wydarzenia byli: prezydent Tarnowa oraz Towarzystwo Opieki nad Oświęcimiem Pamięć o KL Auschwitz w Tarnowie. Oprócz prezydenta Jakuba Kwaśnego i prezesa Tarnowskiego Oddziału Towarzystwa Opieki nad Oświęcimiem Pamięć o KL Auschwitz, Ryszarda Lisa, udział w uroczystościach wzięli m.in. wicemarszałek województwa małopolskiego, Józef Gawron, przedstawiciele Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu, tarnowscy radni, wójtowie i burmistrzowie Aglomeracji Tarnowskiej, przedstawiciele posłów, delegatury Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Tarnowie, organizacji pozarządowych i służb mundurowych oraz młodzież szkolna.
Uroczystość uświetniły poczty sztandarowe instytucji, organizacji, związków i szkół oraz kompania honorowa XVI Liceum Ogólnokształcącego. Wartę wystawił natomiast 113. batalion lekkiej piechoty z Tarnowa.
- Spotykamy się w miejscu szczególnym, w miejscu pamięci. Zachowanie tej pamięci wymaga symboli i punktów odniesienia. Niewątpliwie takim symbolem jest pomnik pierwszego transportu, przed którym dzisiaj się znajdujemy. Ten punkt odniesienia szczególnie istotny jest dzisiaj. Powinniśmy bowiem uczyć się na błędach, tymczasem za wschodnią granicą mamy przykład, że świat nie zawsze chce się uczyć na błędach przeszłości. Pamięć i kontynuowanie tej tradycji wymagają jednak, abyśmy co roku się w tym miejscu spotykali i przypominali o tych tragicznych wydarzeniach drugiej wojny światowej – mówił prezydent Jakub Kwaśny.
Prezes Towarzystwa Opieki nad Oświęcimiem Pamięć o KL Auschwitz w Tarnowie, Ryszard Lis, przypomniał, że dzisiejsza uroczystość zbiega się w czasie z czterdziestą rocznicą powstania towarzystwa. – Pan prezydent mówił pięknie o pamięci. Nasze towarzystwo stara się tę pamięć podtrzymać. Najważniejsze jest to, że udało nam się zlikwidować pewne błędy, jak choćby usunąć istniejące na pomniku postaci kobiet i dzieci. Naszym głównym celem jest dążenie do prawdy historycznej o tym wydarzeniu, stąd na postumencie jasno piszemy, że do tego niemieckiego obozu wywieziono 728 polskich więźniów politycznych.
Więźniów Pierwszego Transportu do KL Auschwitz uczczono minutą ciszy. Po złożeniu wieńców i Świateł Pamięci, uroczystość zakończyło odśpiewanie Roty.
(sm)