Bezpieczniej na drogach - TARNÓW - Polski Biegun Ciepła

Bezpieczniej na drogach

Nigdy nie wsiadam za kierownicę po spożyciu alkoholu to główna myśl, jaka towarzyszyła dzisiejszemu spotkaniu w ramach akcji „Stop pijanym kierowcom! Razem dla bezpieczeństwa”. Młodzież z tarnowskich szkół wzięła udział w kampanii społecznej organizowanej przez fundację Pro Driver i Urząd Miasta Tarnowa.

Dzisiejsze spotkanie i prezentacje zorganizowano głównie z myślą o młodych i przyszłych kierowcach. - Młodych kierowców ciągle przybywa, praktycznie każdy młody człowiek, który staje się pełnoletni zdobywa uprawnienia do kierowania pojazdem i może być narażony na takie sytuacje, jak jazda po alkoholu.  Dlatego też w sposób szczególny zwracamy się do takiej grupy ludzi. – mówi asp. sztab. Mariusz Oleksy z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji.

Kampania społeczna „Stop pijanym kierowcom” skierowana jest także do pasażerów, dających przyzwolenie na prowadzenie pojazdów przez osoby nietrzeźwe. Chcemy trafiać do umysłów młodych ludzi i zachęcać ich do tego żeby po pierwsze sami nie jeździli po alkoholu,  a po drugie żeby umieli powstrzymywać innych – podkreśla Robert Barys – prezes fundacji Prodriver. W dzisiejszych zajęciach udział wzięło kilkudziesięciu uczniów tarnowskich szkół. Wysłaliśmy liczne zaproszenia do szkół, cieszymy się, że w tak licznym gronie możemy uczestniczyć w pokazach – dodaje prezes Barys.

Do dyspozycji uczestników był między innymi symulator dachowania, który pokazuje w bardzo realistyczny sposób jak nieprzyjemne dla naszego organizmu jest dachowanie. Można było skorzystać ze szkolenia z instruktorem techniki jazdy z przyczepionym do maski samochodu tzw. talerzem stewarda, dzięki któremu można ćwiczyć płynność jazdy. Przejazd nie sprawił mi problemów, najgorzej było na zakrętach jak musiałam dodawać gazu, bo bałam się, że piłka mi spadnie – swój przejazd podsumowuje Daria Kaczor z XVI LO w Tarnowie.

Uczestnicy mogli na własnej skórze doświadczyć jak trudno jest przejść slalom czy podnieść monetę z ziemi używając alkogogli, czyli specjalnych okularów, po których założeniu czujemy się jak po wypiciu alkoholu. Myślę, że alkogogle potrafią doskonale odwzorować to, co człowiek czuje i jak się zachowuje po alkoholu. Stałem centymetr od pachołka a wydawało mi się, że jest metr dalej. - opowiada Mateusz Bibro z CKZiU w Mościcach.

Maciej Dreszer i Adam Gładysz, udostępniali swoje samochody, chętnie pozowali do zdjęć i opowiadali o swojej karierze sportowej. Mistrzowie kierownicy podkreślali, że należy rozgraniczać szybka jazdę na torach wyścigowych z bezpieczną jazdą po drogach publicznych. Na koniec spotkania organizatorzy pokazali symulację wypadku drogowego wraz z instruktażem jak należy zachować się w obliczu wypadku i jak udzielać pomocy ofiarom wypadków na drodze.

(ah)


Europejski Fundusz Rozwoju RegionalnegoEuropejski Fundusz SpołecznyProgram czyste powietrze - weź dotację, wymień piecEkointerwencja - Zgłoś spalanie odpadów lub naruszenie uchwały antysmogowejCiepłe mieszkanieTarnów.pl miesięcznik miejski