Chcą pomóc innym pokochać siebie - TARNÓW - Polski Biegun Ciepła

Chcą pomóc innym pokochać siebie

Cztery nastolatki, jeden cel – pomóc innym pokochać siebie. Julka, Vanessa, Justyna i Ola, czyli uczennice drugiej klasy II Liceum Ogólnokształcącego im. Hetmana Jana Tarnowskiego, pokazują, jak to zrobić. Grupa młodych dziewcząt z Tarnowa, w ramach szkolnej olimpiady „Zwolnieni z teorii” 2020/2021, stworzyła projekt o nazwie „Pokochaj siebie”. Działają online na Instagramie i TikToku. Niestraszne im trudne tematy z zakresu psychologii. Do tego potrafią zmotywować i podnieść na duchu.

Nastolatki o możliwości zrobienia projektu społecznościowego dowiedziały się od nauczycielki. Potem poszło już z górki. Przyświecał im jeden, główny cel – pokazać kobietom, niezależnie od wieku, że są wyjątkowe i piękne. – Żyjemy w czasach mediów społecznościowych, bo są z nami od rana do wieczora. Niestety wszystko tam jest wyidealizowane – życie, ludzie. Można popaść w niemałe kompleksy, porównując się do perfekcyjnego influencera, czy pięknej, idealnej aktorki. Ten problem dotyczy zarówno nas, jak i naszych bliskich. My naszym projektem chcemy pokazać, że każdy jest piękny i wyjątkowy – mówi Vanessa. W taki sposób powstał profil na Instagramie o nazwie pokochajsiebie.pl, który po trzech miesiącach działalności ma już pół tysiąca obserwatorów.  Dziewczyny działają także na TikToku, gdzie zebrały ponad trzy tysiące polubień.

Główną grupą, do której adresowany jest serwis są kobiety w każdym wieku. – Staramy się im uświadomić, że brak akceptacji samej siebie jest problemem. Tworzymy na Instagramie posty o tematyce psychologicznej, które poruszają wiele tematów. Nie tylko media społecznościowe powodują, że źle czujemy się ze sobą. Także i dysfunkcyjna rodzina, toksyczne relacje sprawiają, że brak nam samoakceptacji. My staramy się w prosty sposób przekazać, za pomocą postów, jak sobie można pomóc – dodaje Julka.

Dziewczęta przed opublikowaniem informacji zasięgają opinii specjalistów. Współpracują m.in. z psychologami czy instruktorami jogi, którzy przekazują im swoją wiedzę albo sprawdzają czy informacja nie jest przekłamana. – Nie chcemy rozwiązywać problemów, informujemy, że one istnieją i pokazujemy drogę, którą można podążać. Stworzyć bazę fachowców, do których mogą zwracać się po poradę, też dziewczynom nie było łatwo. – Sporo osób nas po prostu ignorowało, na szczęście udało się nam znaleźć garść tych, którzy patrzą na nas przychylnie i pomagają w projekcie – mówią.

Autorki projektu wrzucają na Instagrama motywujące cytaty, pozytywne afirmacje. Mają także zakładki poświęcone dobremu słowu czy książkom. Są też quizy czy muzyka do medytacji. W swoich postach piszą np. co to syndrom ofiary, dlaczego warto przebaczać, jak rozpoznać dysfunkcyjną rodzinę albo jak wyjść z toksycznych relacji. Natomiast na TikToku prowadzą serię „znormalizujmy”, gdzie pokazują cechy traktowane przez wielu jako kompleksy. – Udowadniamy, że np. cellulit czy duży nos to rzecz normalna, a nie powód do wstydu. Pokazujemy, że gwiazdy idealizują swój wizerunek, a Photoshop jest u nich na pierwszym miejscu. Zresztą badania mówią, że nawet nastolatki poprawiają swój wygląd komputerowo. Próbujemy przekazać naszym odbiorcom, że nie warto postrzegać samego siebie przez pryzmat internetowych, przerobionych zdjęć, bo to do niczego dobrego nie prowadzi – mówią Vanessa i Julka. Warto też zaznaczyć, że dziewczęta grafiki i filmiki do mediów społecznościowych robią same, bez pomocy osób trzecich. Uczennice II LO chcą kontynuować prowadzenie profili także po zakończeniu szkolnego projektu.  

Dzieło Julki, Vanessy, Justyny i Oli można znaleźć na Instagramie oraz TikToku pod nazwą pokochajsiebie.pl.

MT


Europejski Fundusz Rozwoju RegionalnegoEuropejski Fundusz SpołecznyProgram czyste powietrze - weź dotację, wymień piecEkointerwencja - Zgłoś spalanie odpadów lub naruszenie uchwały antysmogowejCiepłe mieszkanieTarnów.pl miesięcznik miejski