Inwestycje na cmentarzach za 800 tysięcy złotych
Dobiegają końca prace inwestycyjne na tarnowskich cmentarzach komunalnych. Miejski Zarząd Cmentarzy wydał na nie w tym roku ok. 800 tys. złotych.
W Mościcach zakończono budowę ogrodzenia cmentarza rozpoczętą w ubiegłym roku. Jego łączna długość wynosi 800 m. - W roku 2012 wykonaliśmy I i II etap zaplanowanych prac, grodząc cmentarz w Mościcach od strony północnej i częściowo wschodniej.W bieżącym roku zakończyliśmy tę inwestycję. Udało się nam również odnowić wcześniej istniejące ogrodzenie od strony południowej i częściowo zachodniej, tak aby były one wizualnie spójne. – mówi dyrektor Miejskiego Zarządu Cmentarzy Maria Wójcik. Remontu doczekało się także ogrodzenie na cmentarzu w Krzyżu.

Ogrodzenie cmentarza w Mościcach
Prace związane z ogrodzeniami to nie jedyne tegoroczne inwestycje na miejskich nekropoliach. Na cmentarzach w Krzyżu, Mościcach i Starym utwardzono nawierzchnię kolejnych alejek o łącznej długości ok. 600 m. Na tym pierwszym wyremontowano także schody główne kaplicy cmentarnej. Ponadto, podobnie jak w poprzednich latach, nie zapomniano o budowie nowych grobów. W tym roku na cmentarzach w Krzyżu i w Mościcach powstało ich 20. Wykonane zostały z granitu.
Jak podkreśla dyrektor MZC, nie zapomniano o starszych nagrobkach. Na Cmentarzu Starym poddano renowacji dziewięć tablic epitafijnych z początku XIX wieku, które umieszczone są na murze cmentarza w jego najstarszej części oraz na elewacji kaplicy Radzikowskich. Z kolei na cmentarzu w Krzyżu odnowiono nagrobek śp. Maurycego Godowskiego, nestora Harcerstwa tarnowskiego, działacza oświatowego i społecznego.

Nagrobek Maurycego Godowskiego
Ważną tegoroczną inwestycją jest projekt elektronicznej inwentaryzacji osób pochowanych na wszystkich cmentarzach komunalnych w Tarnowie. Pierwsza faza projektu, która będzie gotowa już 1 listopada, przewiduje wprowadzenie danych z tablic epitafijnych znajdujących się na wszystkich grobach na Cmentarzu Starym. Stopniowo baza danych będzie uzupełniana i aktualizowana. - Wprowadzenie systemu nie tylko usprawni zarządzanie danymi, ale pozwoli również na uruchomienie internetowej wyszukiwarki osób pochowanych GROBONET. Umożliwi ona zainteresowanym osobom odnalezienie grobów, w których pochowani zostali ich bliscy – podsumowuje dyrektor Wójcik.