Jest mapa akustyczna Tarnowa
W Tarnowie, podobnie jak w innych miastach, rośnie natężenie hałasu komunikacyjnego, to jednak liczba mieszkańców narażonych na ponadnormatywny hałas jest ograniczona. To główny wniosek z analiz, które umieszczono w specjalnym opracowaniu kartograficznym miasta. Mapa pokazuje klimat akustyczny Tarnowa wyznaczony na podstawie pomiarów hałasu drogowego, kolejowego, przemysłowego i usługowego oraz symulacji przy pomocy specjalistycznych programów komputerowych.
Opracowanie wskazuje tereny o zróżnicowanym poziomie hałasu, narażone na hałas oraz wymagające podjęcia działań ograniczających, określa również obszary ciszy i spokoju. - Mapa odnosi się do całościowej oceny narażenia na hałas pochodzący z różnych źródeł, pomoże w doskonaleniu planowania przestrzennego w mieście. Jest także materiałem wyjściowym do podejmowania działań chroniących mieszkańców przed oddziaływaniem nadmiernego poziomu hałasu, posłuży do opracowania „Programu ochrony środowiska przed hałasem”, w którym zostaną przedstawione konkretne propozycje ograniczania hałasu i ochrony akustycznej – mówi dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska Marek Kaczanowski.
![](https://tarnow.pl/var/ezwebin_site/storage/images/_aliases/large/media/images/mapa/624833-1-pol-PL/mapa.jpg)
Dzięki mapie znamy dokładnie tereny zagrożone hałasem (mapa przekroczeń wartości dopuszczalnych). Dodatkowo, w opracowaniu, określono szacunkowo liczbę ludności narażonej na niekorzystne oddziaływanie hałasu drogowego, kolejowego i przemysłowego (mapa rozmieszczenia ludności eksponowanej na hałas).
Zainteresowani mieszkańcy mogą zapoznać się z mapą akustyczną w Wydziale Ochrony Środowiska UMT. Opracowanie jest dostępne w wersji elektronicznej oraz tradycyjnej (papierowej).
Wykonanie mapy akustycznej miasta Tarnowa zostało dofinansowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie.