Minister chwali tarnowską inicjatywę
Idea Tarnowskich Gniazd Innowacyjnych Specjalizacji została zaprezentowana dzisiaj, 30 marca, podczas konferencji z udziałem kilkudziesięciu samorządowców, radnych i parlamentarzystów. Projekt ma być modelowym rozwiązaniem e-administracji dla innych regionów w Polsce. Jego efektem ma być sprawniejsza obsługa mieszkańców i przedsiębiorców.
– Macie szansę stworzyć w Tarnowie pilotaż, którego w Polsce nikt nie zrealizował. Próbujemy budować przyszłościowy model samorządu, gdyż nie stać nas na działanie pozbawione planu – mówił Marek Wójcik, wiceminister Administracji i Cyfryzacji.
Uczestnicy spotkania zapoznali się z pomysłem utworzenia Centrum Usług Wspólnych, które obsługiwać będzie gminy z subregionu tarnowskiego. – Plan powstania gniazd innowacyjnych specjalizacji zakłada zagospodarowanie terenów „Kapłanówki”, gdzie ma znaleźć się CUW, zaś szacowany koszt inwestycji wyniesie 4,5 tys. zł/m² - tłumaczył Jacek Włodek, kierownik projektu TGIS. W ramach CUW zaplanowano powstanie dwóch jednostek opartych na usługach IT: Centrum przetwarzania danych samorządowych oraz Centrum informacji przestrzennej i geodezji. Oprócz nich ma powstać Tarnowski park doświadczeń i Centrum praktyk modelowania i implementacji, obydwa ściśle związane z obszarem nauki.
– To jeden z najważniejszych projektów dla Tarnowa. Chcemy zgromadzić wszystkie zdobyte kompetencje w jednym miejscu – zaznaczył prezydent Roman Ciepiela. Planowany czas zakończenia budowy TGIS szacuje się na 2018 rok, zaś oddanie do użytku na II kwartał 2019.
Podczas konferencji prof. Krzysztof Zieliński z Katedry Informatyki AGH przekonywał, że planowany w Tarnowie projekt Centrum Usług Wspólnych to bardzo dobre rozwiązanie zapożyczone z sektora prywatnego, w którym świetnie się sprawdza.
"Przygotowanie projektu Tarnowskie Gniazda Innowacyjnych Specjalizacji" to projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.

Zobacz galerię zdjęć
(ww)