Minister skarbu państwa w Tarnowie
Inwestowane są tu gigantyczne środki, które są bardzo istotne dla przyszłości polskiej chemii – mówił minister skarbu państwa Andrzej Czerwiński podczas wizyty w Tarnowie. W jej trakcie podpisano akt erekcyjny pod Instalację Granulacji Mechanicznej Nawozów II w Grupie Azoty S.A., która jest najnowszą inwestycją realizowaną przez Grupę Azoty. W ciągu pięciu lat wartość nakładów inwestycyjnych w tarnowskiej fabryce przekroczy 1 mld złotych.
Wizyta w Tarnowie rozpoczęła się od spotkania z prezydentem Romanem Ciepielą. – Miasto się rozwija, obserwujemy wzrost gospodarczy. Zresztą najlepiej widać to po liczbie ofert zaprezentowanych na ostatnich targach pracy – relacjonował prezydent Tarnowa. Roman Ciepiela wraz z ministrem uczestniczył także w podpisaniu aktu erekcyjnego pod Instalację Granulacji Mechanicznej Nawozów II w Grupie Azoty S.A. Efektem tej inwestycji ma być poszerzenie oferty produkcyjnej Grupy Azoty S.A. i obniżenie kosztów wytwarzania produktów.
– Gdy przyjmowałem decyzję o powierzeniu mi funkcji ministra skarbu wiedziałem, że będę musiał jeździć do różnych środowisk, grup społecznych i przekonywać, że pewne zmiany są konieczne, że podjęcie trudu się opłaca. Przyjąłem je również dlatego, że oprócz trudnych rozmów i sytuacji są też przyjemne chwile. Dzisiejsze spotkanie należy do nich – mówił minister skarbu państwa. Andrzej Czerwiński podkreślał również, że często jego spotkania dotyczą pomocy przy finansowaniu inwestycji. Zaznaczył, że Grupa Azoty nie czeka na wsparcie, lecz bierze sprawy w swoje ręce, a potężna inwestycja stabilizuje przemysł chemiczny. Prezes Grupy Azoty Paweł Jarczewski tłumaczył, że realizacja tak wielkiego przedsięwzięcia nie byłaby możliwa bez zasobów własnych spółki oraz kredytów.
Podczas spotkania prezes Grupy Azoty przedstawił, na czym ma polegać zrównoważony rozwój spółki. Najważniejsze elementy mają stanowić: produkcja propylenu w Policach, elektrociepłownia i instalacja nawozów płynnych w Kędzierzynie, elektrownia i rozbudowa instalacji kwasu azotowego w Puławach oraz projekty nawozowe i wytwórnia poliamidów w Tarnowie. – Chcemy produkować nawozy szyte na miarę – podkreślał Witold Szczypiński, dyrektor generalny tarnowskiej spółki Grupa Azoty S.A.
Przypomnijmy, że Grupa Azoty zatrudnia obecnie 14 tys. pracowników, z czego niemal 2,1 tys. osób pracuje w Tarnowie. – Grupa Azoty to najsilniejszy brand przemysłu chemicznego w Polsce. Trzon grupy tworzą cztery spółki: zakłady chemiczne w Policach, w Kędzierzynie, w Puławach i właśnie tutaj, w Tarnowie – mówił Paweł Jarczewski, prezes zarządu Grupy Azoty. – Patrząc na miasto, jestem przekonany, że Tarnów przy takiej inwestycji dobrze zarządzanej przez tę grupę będzie się rozwijał – podsumował minister Czerwiński.
Zobacz galerię zdjęć
(ww)