Młodzi tarnowianie wyruszają do Kotłasu
6 tysięcy km – tyle w całości wynosi trasa, którą w ramach wymiany młodzieży, pokona busem grupa tarnowian jadąca z wizytą do partnerskiego Kotłasu na północy Rosji. To druga część projektu, w ramach którego Tarnów, w minione wakacje, gościł rosyjską młodzież.
Doświadczenia stosunków polsko-niemieckich i rosyjsko-niemieckich wskazują, że wymiana młodzieży jest bardzo skutecznym instrumentem przeciwdziałania uprzedzeniom obciążającym stosunki między sąsiadującymi narodami – mówi Mateusz Czosnyka ze Stowarzyszenia Projekt Tarnów. Korzystając z tych doświadczeń Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia, które współfinansuje ten projekt, ogłasza otwarte konkursy ofert na realizację wymian młodzieży, których integralną częścią są elementy edukacyjne, przybliżające wiedzę o współczesnej Polsce i Rosji oraz pogłębiające wiedzę o historii i kulturze obu narodów.

W programie wymiany są między innymi spotkania z rosyjskimi władzami, organizacjami młodzieżowymi oraz wizyta na cmentarzach, gdzie leżą Polacy, którzy stracili życie podczas zsyłek do łagrów w okresie stalinizmu. Zaplanowano także prace porządkowe na nekropoliach.
Współpraca z tamtejszą Polonią jest dla nas bardzo ważna. Sam kilkakrotnie byłem w Kotłasie, odwiedzałem miejsca pamięci. Poprosiłem młodych ludzi, aby uporządkowali tamtejsze cmentarze, zwłaszcza, że będą tam w okresie 1 listopada – mówi zastępca prezydenta Henryk Słomka – Narożański.
Przypomnijmy, współpraca pomiędzy Tarnowem a Kotłasem rozpoczęła się w 1995 roku.
