Narodowy Spis Powszechny w pytaniach i odpowiedziach, cz. III - TARNÓW - Polski Biegun Ciepła

Narodowy Spis Powszechny w pytaniach i odpowiedziach, cz. III

Trwa Narodowy Spis Powszechny. Udział w nim jest obowiązkowy, spisać się musi każda osoba w Polsce. Wciąż jednak wielu mieszkańców podchodzi do obowiązku spisowego niechętnie, ze względu na brak znajomości zasad. Dlatego zapraszamy na cykl artykułów, w których będziemy udzielać odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania.

Narodowy Spis Powszechny, baner

Wymeldowałam się z pobytu stałego w Polsce, mieszkam za granicą ale mam tutaj mieszkanie. Czy muszę się spisać?

Nie, jeśli ktoś mieszka na stałe za granicą i wymeldował się z pobytu stałego w Polsce nie jest objęty spisem. Mieszkanie powinno być spisane przez osobę przebywają w nim.

Mieszkam na stałe w Norwegii, mam tam obywatelstwo, ale nadal jestem zameldowana na pobyt stały w Polsce, nie planuję powrotu, jedynie okazjonalne przyjazdy. Czy mam wziąć udział w spisie?

Tak, trzeba się spisać ze względu na polskie obywatelstwo i brak wymeldowania z pobytu stałego w Polsce. Spisu można dokonać przez internet, nie trzeba przebywać wtedy w kraju.

Warto pamiętać, że informacje dotyczące miejsca zamieszkania należy podać według stanu na dzień 31.03.2021. W sytuacji, kiedy mieszkamy za granicą, ale w tym dniu przebywaliśmy w Polsce, należy wskazać miejsce zamieszkania za granicą, w tym wypadku „Norwegia”.

Czy przebywając na urlopie za granicą powinniśmy podać tamtejszy adres zamieszkania?

Nie. Należy podać adres zamieszkania w Polsce.

Pracuję za granicą, ale moja żona i dziecko mieszkają w Polsce. Przyjeżdżam tylko na święta. Jak mam się spisać?

W sytuacji, kiedy do Polski przyjeżdża się sporadycznie (rzadziej niż co najmniej dwa razy w miesiącu), powinno się wskazać, że 31 marca 2021 mieszkało się za granicą.

Mąż wyjechał za granicę kilka lat temu i zaginął. Obecnie toczy się w sądzie postępowanie o uznanie go za zmarłego, ale do 31 marca nie wydano jeszcze postanowienia. Czy powinnam go spisać?

Jeśli małżonek jest nadal zameldowany w Polsce należy go spisać, ponieważ według informacji na dzień 31 marca przebywał za granicą.

Czy cudzoziemiec mieszkający w Polsce powinien się spisać?

Tak, należy wtedy się spisać pod adresem miejsca zamieszkania w Polsce, rodzaj meldunku nie ma tutaj znaczenia.

Pochodzę z Ukrainy, a do Polski przyjechałam w związku z pracą opiekunki. Czy mogę zaznaczyć w ankiecie, że mieszkam w Polsce tylko czasowo?

Należy odpowiedzieć zgodnie z własnym odczuciem. Jeśli czuje Pani, że stałe miejsce zamieszkania jest za granicą, na Ukrainie, trzeba zaznaczyć w pytaniu dotyczącym charakteru zamieszkania w Polsce odpowiedź „czasowym”.

Co w przypadku współlokatorów, którzy są z innego kraju i nie mają numer PESEL?

W przypadku cudzoziemców, którzy nie posiadają numeru PESEL istnieje możliwość zaznaczenia opcji „cudzoziemiec bez nadanego numeru PESEL”.

(mt)

Na podstawie informacji ze strony spis.gov.pl.


Europejski Fundusz Rozwoju RegionalnegoEuropejski Fundusz SpołecznyProgram czyste powietrze - weź dotację, wymień piecEkointerwencja - Zgłoś spalanie odpadów lub naruszenie uchwały antysmogowejTarnów.pl miesięcznik miejski