Oszust czy rachmistrz? - TARNÓW - Polski Biegun Ciepła

Oszust czy rachmistrz?

Numer konta, adres, wartość mieszkania czy związek? O co może tak naprawdę spytać nas rachmistrz i co może przestrzec nas przed tym, że mamy do czynienia z oszustem?

Narodowy Spis Powszechnt

Trwa Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021, który odbywa się co dziesięć lat. W tym czasie rachmistrzowie dzwonią do mieszkańców i zadają im pytania. Warto jednak zaznaczyć, że prawdziwy ankieter nie spyta nas o zarobki, oszczędności, cenne przedmioty w domu, numer konta, PIN do karty czy dane do logowania. Wszystko to daje jednoznaczną odpowiedź, że mamy do czynienia z oszustem.

Co więc zrobić, by nie dać się nabrać. Najważniejszy jest numer telefonu – rachmistrz może zadzwonić wyłącznie spod dwóch numerów – 22 828 88 88 oraz 22 279 99 99. Ponadto – jeśli wcześniej zostaliśmy spisani przez internet, ankieter do nas nie zadzwoni. Jeśli tak się stanie, jest to na pewno oszust.

Tożsamość rachmistrza także da się zweryfikować. Można to zrobić na kilka sposobów. Najłatwiej sprawdzić to poprzez aplikację dostępną na stronie rachmistrz.stat.gov.pl/, gdzie należy podać imię, nazwisko oraz trzy cyfry z identyfikatora ankietera. Można także skontaktować się z infolinią spisową dzwoniąc pod numer 22 279 99 99 i wybrać na klawiaturze telefonu numer 1 a później numer 2.

Jeśli jesteśmy pewni tożsamości rachmistrza, nie należy się bać pytań. Są one objęte tajemnicą statystyczną. Na pewno może zapytać o pesel, adres zamieszkania, miejsce pracy, choroby czy związek. Każda osoba biorąca udział w spisie ma zapewnioną anonimowość, a za jej niedotrzymanie grozi kara pozbawienia wolności.

Warto także pamiętać, że do odwołania, rachmistrzowie nie będą odwiedzać respondentów w domach.

(mt)


Europejski Fundusz Rozwoju RegionalnegoEuropejski Fundusz SpołecznyProgram czyste powietrze - weź dotację, wymień piecEkointerwencja - Zgłoś spalanie odpadów lub naruszenie uchwały antysmogowejTarnów.pl miesięcznik miejski