Pierwsze Niepodległe – Tarnów świętuje
Dzisiejszą galą, odbywającą się w sali koncertowej Zespołu Szkół Muzycznych przy ul. Lippóczego, rozpoczęto świętowanie 103. rocznicy odzyskania niepodległości. Uroczystość była okazją do wręczenia odznaczeń państwowych nadanych przez prezydenta RP oraz przez ministra obrony narodowej. Wydarzenie uświetnił występ Orkiestry Akademii Beethovenowskiej.
- Tarnowianie długo czekali na niepodległość. Straciliśmy ją, tak jak duża część południowej Polski, nieco wcześniej niż inne części naszego kraju i czekaliśmy na jej odzyskanie 146 lat. Ta niewola bolała, była nieznośna. Poeci i pisarze pisali o wolności, malarze malowali o niej obrazy, a wielcy polscy kompozytorzy odnosili się do niej w swoich utworach. Wolność, o której wszyscy marzyliśmy, nie została nam dana - została nie tylko wymodlona, nie tylko wyśpiewana, ale przede wszystkim wywalczona. Dzisiaj cieszymy się niepodległością, wolnością, mówimy polskim językiem, za chwilę zabrzmi polska muzyka... Wierzę, że tych swobód już nikt nam nigdy nie odbierze – mówił, otwierając okolicznościową galę prezydent Roman Ciepiela.
Uroczystość odznaczeniowa rozpoczęła się od wręczania Mieczysławowi Bieniowi, byłemu prezydentowi miasta, Złotego Krzyża Zasługi. Odznaczenie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, przyznane za zasługi w działalności na rzecz społeczności lokalnej, wspólnie przekazali wicewojewoda Małopolski Ryszard Pagacz oraz prezydent Tarnowa Roman Ciepiela.
Złote medale za długoletnią służbę otrzymali pracownicy Urzędu Miasta Tarnowa: Aleksandra Mizera, Dorota Bałut, Krystyna Ratusznik, Jolanta Gawron, Iwona Różańska, Zuzanna Łabęcka, Marta Sondej i Lucyna Lech. Medale te wręczono również Małgorzacie Czekaj i Ewie Sus z Zespołu Żłobków w Tarnowie. Kolejne odznaczenia trafiły również do pracowników Zespołu Żłobków; srebrne medale do Klaudii Sadowskiej-Kwiek oraz Magdaleny Zarzyckiej, natomiast brązowe medale do Alicji Nowak-Maksuś i Elżbiety Skorczyńskiej.
Dzisiejszego wieczoru wręczono również odznaczenia nadane przez ministra obrony narodowej za zasługi na rzecz obronności kraju. Medal ten przyznawany jest rodzicom, którzy wychowali co najmniej trójkę dzieci na „wzorowych i ofiarnych żołnierzy”. W gronie odznaczonych znalazły się dwa małżeństwa – Zofia i Mieczysław Czurowie oraz Zofia i Władysław Gmyr. Podczas gali wręczono także Złoty Dukat, który trafił Komitetu Opieki nad Starym Cmentarzem w Tarnowie za ochronę dziedzictwa i pamięci o mieszkańcach Tarnowa oraz dbałość o zabytkowe grobowce znajdujące na Starym Cmentarzu. W imieniu prezeski Ewy Filipów, Dukat odbierał Ryszard Lis – członek honorowy tegoż Komitetu.
To nie koniec miejskiego świętowania. Jutro, 30 października, odbędzie się m.in. uroczysta, wspólna sesja Rady Miejskiej i Rady Powiatu Tarnowskiego, podczas której poznamy laureatów Nagrody im. Tadeusza Tertila.
(ww, lb)