Rocznica urodzin Zofii Stryjeńskiej

Dziś przypada sto trzydziesta rocznica urodzin Zofii Stryjeńskiej, której unikatową pod względem tematyki kolekcję dzieł posiada nasze miasto. Na co dzień obrazy, najbardziej znanej polskiej plastyczki dwudziestolecia międzywojennego, zdeponowane są one w tarnowskim Muzeum Okręgowym.

Obraz Zofii Stryjeńskiej

Artystka urodziła się 13 maja 1891 roku w Krakowie jako Zofia Lubańska. Od dzieciństwa lubiła malować i interesowała się sztuką. Od października 1911 roku, podając się za mężczyznę (kobiety nie mogły wówczas studiować w tej uczelni), kształciła się przez rok na Akademii Sztuk Pięknych w Monachium.

Jej twórczość inspirowana była mitologią słowiańską. Była również świetnym obserwatorem tradycji ludowych, które wykorzystywała w swojej, rozległej pod względem technik, twórczości. Malowała obrazy, wykonywała polichromie budynków, projektowała wnętrza instytucji i wiele pomieszczeń na statkach pasażerskich. Jej wielkoformatowe dzieła zdobiły wnętrza pawilonów wystawowych, były doceniane i nagradzane. Zajmowała się także projektowaniem przedmiotów użytkowych, zabawek i papierów wartościowych.

Zofia Stryjeńska nie miała łatwego życia rodzinnego, stale musiała zabiegać o pieniądze. Im było jednak trudniej, tym bardziej skupiała się na wielowymiarowej twórczości. Zmarła 28 lutego 1976 roku w Genewie i pochowana została na cmentarzu w Chene-Bourg.

Tarnowska kolekcja obrazów Zofii Stryjeńskiej złożona jest z 33 obrazów, podarowanych naszemu miastu przez przebywającego wiele lat we Francji oraz w USA, księdza Alojzego F. Nosala. Dwadzieścia z nich malowanych było temperą na płótnie lub kartonie, pozostałe techniką mieszaną na papierze. Tematycznie przyporządkować można je do czterech grup: „Postaci”, „Tematyka biblijna”, „Wieś polska” oraz „Stroje i tańce ludowe”.

Wykonane w ubiegłych latach zabiegi konserwatorskie i wysoka jakość zachowania, sprawiły, że obrazy zachwycają oglądających świeżością i wyrazistością kolorów. Nic więc dziwnego, że tarnowska kolekcja (obejrzeć można ją TUTAJ) stanowi ciekawy i ważny element wystaw, ukazujących dokonania malarki. Nasz zbiór prezentowany był m.in. w latach 2008-2009 w trakcie wielkich wystaw w Muzeach Narodowych w Krakowie, Poznaniu i Warszawie.

(sm)

Tekst powstał na podstawie opracowania Marka Popiela z Wydziału Kultury Urzędu Miasta Tarnowa.