Rok Jana Szczepanika - co zaplanowano w lutym?
Kolejne wydarzenie odbywające się w ramach roku Jana Szczepanika to spotkanie poświęcone fundacji noszącej imię słynnego tarnowskiego wynalazcy. Odbędzie się w najbliższy czwartek, 24 lutego w Domu Technika NOT przy Rynku 10.
Spotkanie „Tarnowskie ślady Jana Szczepanika dawniej i dziś, czyli rzecz o Fundacji im. J. Szczepanika" rozpocznie się o godz. 17. Będzie to m.in. okazja do dyskusji na temat działalności Fundacji. Organizacja została założona w 2003 roku. Jednym z jej działań jest próba wypromowania „tarnowskiego Edisona”, który na swoim koncie ma szereg wynalazków.
Główne obchody zaplanowano w Tarnowie w czerwcu, w Krośnie (które jest współorganizatorem wydarzenia) zaś w kwietniu. W każdym miesiącu 2022 roku zaplanowano kolejne odsłony Roku Jana Szczepanika. – Chcemy promować postać naszego genialnego wynalazcy, pomysłów nam nie brak. Chętnie spotkamy się ze wszystkimi, którzy chcą podyskutować o Janie Szczepaniku, tarnowianinie z wyboru. A wszystko po to, by wykorzystać potencjał tej postaci, by młodzi ludzie, a właściwie wszystkie kreatywne osoby mogły czerpać z jego dorobku, mogły się nim zainspirować i nie bały się działać – wyjaśnia Renata Łabędź z Komitetu organizacyjnego jubileuszu 150-lecia urodzin Jana Szczepanika.
Przypomnijmy, że decyzją tarnowskich radnych obecny rok został ustanowiony w Tarnowie Rokiem Jana Szczepanika. Okazją do tego jest przypadająca w tym roku 150. rocznica urodzin wynalazcy z Tarnowa. To też świetna okazja, by przypomnieć jego życiorys oraz dokonania. Przez wiele lat związany z naszym miastem i tu pracujący Jan Szczepanik określany był mianem „polskiego Edisona”. Był on autorem kilkudziesięciu wynalazków m.in. z dzieciny tkactwa, barwnej fotografii oraz telewizji.
(ww)